Které vojenské jednotky se blýskly evakuací? Ústupové manévry v režii Mao Ce-tunga či kmene Nez Perce nemají obdoby

Evakuace vojáků jsou důležitými součástmi vojenských strategií. Téměř všichni velitelé k nim byli nuceni sáhnout, od perského prince Kýrose po George Washingtona.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Žádný vojenský velitel se nevyhne porážce, ale skutečně velcí velitelé se vyznačují schopností naplánovat správně řízený ústup. Pokud se evakuace provede dobře, může nejen zachránit životy, ale také dovolit jednotkám, aby se přeskupily, doplnily síly a vrátily se v ještě větší parádě.

Evakuace Dunkerque

V roce 1940 vyslala Velká Británie své vojenské síly do Francie, aby pomohly zastavit německý postup. Brzy však byly spolu se zbývajícími francouzskými a belgickými jednotkami zatlačeni zpět na pláž Dunkerque. Ačkoli bylo v moci Německa nepřátelské vojáky zlikvidovat, nařídil Hitler svým tankovým silám, aby zastavily postup. 

iZdroj fotografie: Uživatel Velvet / Creative Commons / CC BY-SA

Britové využili tento čas k uskutečnění největší námořní evakuace v historii. Spojenci zdrželi německou pěchotu, zatímco Británie shromáždila flotilu 900 lodí, rybářských člunů a soukromých člunů, trajektů a parníků, aby přesunula muže zpět do Británie. Za pouhých devět dní se spojencům podařilo evakuovat 338 000 vojáků. Britové a Francouzi přesto utrpěli těžké ztráty a byli nuceni opustit téměř veškeré své vybavení. Během evakuace zemřelo asi 16 000 francouzských a 1 000 britských vojáků. 

Mao Ce-tungův „Dlouhý pochod“

Čínský revolucionář Mao Ce-tung využil masivního ústupu, aby zachránil síly Rudé armády a upevnil svou mocenskou pozici. Stalo se tak v roce 1934 během čínské občanské války, poté, co byla Rudá armáda Komunistické strany Číny téměř zničena Čínskou nacionalistickou stranou. Bezmála 100 000 vojáků Rudé armády se vymanilo z obklíčení a zamířilo na západ a sever. Přežilo asi deset procent vojáků.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ústup George Washingtona

Jeden z nejpozoruhodnějších okamžiků prezidenta George Washingtona přišel v roce 1776 během americké války za nezávislost. Jen několik měsíců poté, co byla podepsána Deklarace nezávislosti, George Washington přemístil svou armádu do New Yorku, aby mohl bránit důležitý přístav.

iZdroj fotografie: Pixabay

Britové pod velením generála Williama Howea zaútočili na americkou obranu a donutili ji k ústupu. Počet amerických ztrát a zajatců se vyšplhal na dvacet procent. Američané dále ustupovali až k obranným pozicím na Brooklyn Heights. Ale v noci z 29. na 30. srpna se Washingtonovi podařilo evakuovat zbytek armády na Manhattan beze ztráty lidských životů. Až po několika dalších porážkách byli Američané z New Yorku úplně vytlačeni.

Válečný ústup kmene Nez Perce

Když byli v roce 1877 původní obyvatelé Severní Ameriky Nez Perce přemístěni ze své domoviny, několik členů se vzbouřilo a snažili se proniknout do Kanady. Sedm set jich provedlo impozantní ústup dlouhý přes 2000 kilometrů s americkou armádou v patách. Kmen předčil americké síly v mnoha střetnutích, ale nakonec byl po 15 týdenním pronásledování zahnán do kouta pouhých 65 kilometrů od kanadských hranic.

iZdroj fotografie: Steve Shook / Creative Commons / CC BY

Ústup Deseti tisíc

Perský princ Kýros mladší najal skupinu řeckých žoldáků zvaných Deset tisíc a poslal je do boje s jeho bratrem, králem Artaxerxem II. V bitvě u Kunaxy v roce 401 př. n. l. poblíž dnešního Bagdádu Deset tisíc tvrdě bojovalo, ale když byl Kýros zabit, zůstali na nepřátelském území. Žoldáci sami vytvořili novou velitelskou strukturu a probojovali si během 9 měsíců cestu zpět. Přes namáhavou cestu se více než třem čtvrtinám podařilo vrátit do Řecka.

iZdroj fotografie: Uživatel Coyau / Creative Commons / CC BY

Ústup z přehrady Chosin

V roce 1950, během korejské války, síly Organizace spojených národů úspěšně potlačily Severní Koreu a putovaly po zemi s cílem ji sjednotit. Číně se americká účast nelíbila, a tak tajně vyslala armádu na podporu Severní Koreje. Čínské síly a OSN se střetly u přehrady Chosin, přičemž se Číně podařilo nepřátele obklíčit. Jednotky OSN však unikly a podnikly v kruté zimě cestu do Hungnamu.

iZdroj fotografie: Uživatel Azchael / Creative Commons / CC BY

Evakuace Gallipoli

Během první světové války se britské, australské, novozélandské a francouzské síly pokusily o rozsáhlou invazi do Osmanské říše na poloostrov Gallipoli v Turecku. Samotná operace byla neúspěšná, avšak alespoň mírně vykoupená úspěšnou evakuací spojeneckých sil. Maskovaná evakuace započala v prosince 1915 a ukončena byla v lednu 1916. Zachráněno bylo kolem 35 000 mužů.

iZdroj fotografie: Pixabay

O které z těchto evakuací jste ještě neslyšeli?

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články