Usáma bin Ládin žije aneb Šest konspiračních teorií o jeho smrti

Někdo o jeho smrti nepochybuje, pro jiné je opředena řadou otazníků. Přečtěte si šest konspiračních teorií o jeho smrti.

i Zdroj fotografie: Hamid Mir / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Muž, jehož smrt se stala jedním z nejdiskutovanějších témat své doby, Usáma bin Ládin, se narodil 10. března 1957 do vážené rodiny. Vystudoval ekonomii a management a ještě během studií vstoupil do Muslimského bratrstva. V roce 1988 založil teroristickou organizaci al-Káida (do češtiny se dá přeložit jako „základna“), která stojí mj. za teroristickými útoky 11. září 2001 na budovy Světového obchodního centra. Jeho činnost ho stála život, avšak nedostatek přímých „důkazů“ vedl ke vzniku mnoha konspiračních teorií – přečtěte šest z těch nejdivočejších.

1) Usáma bin Ládin byl zajat ještě před rokem 2011

Podle teorie, kterou podporuje íránský režim, byl bin Ládin zajat Spojenými státy několik let před rokem 2011. V USA byl posléze držen v zajetí, a to ze strachu z případné odplaty, nebo možnému zproštění viny, kterého by se mu mohlo dostat, pokud by byl souzen. Teorie dále tvrdí, že jeho smrt 2. května 2011 byla zinscenovaná a zneužitá pro předvolební kampaň Baracka Obamy.

iZdroj fotografie: Justgrimes / Flickr / CC BY-SA

2) Teroristovo tělo bylo zmraženo tekutým dusíkem

Další teorie pracuje s myšlenkou, že USA buď zajaly bin Ládina při bitvě o Tora Bora v prosinci 2001, nebo zemřel na selhání ledvin. V obou případech se tak stalo dlouho před květnem 2011. Příznivci této konspirační teorie dodávají, že zpráva o bin Ládinově smrti byla zveřejněna v květnu s ohledem na svatbu britského prince Williama a Kate Middleton.

3) Pákistánská ISI zajala bin Ládina v roce 2006

Teorie, kterou předložil investigativní novinář Seymour Hersh, je podložená anonymními a vcelku pochybnými zdroji. Bin Ládin měl být zajat již v roce 2006 pákistánskou tajnou službou (ISI), která ho následně prodala USA. Prodej byl podmíněný teroristovým okamžitým zabitím. Při předávce prý americké jednotky zabili jen tak pro potěšení důstojníka ISI.

iZdroj fotografie: 2winTradez / Flickr / CC BY-SA

4) Bin Ládin zemřel přirozenou smrtí v prosinci 2001

Někteří se kloní k názoru, že bin Ládin trpěl tzv. mafranovým syndromem, který se projevuje mj. vysokou postavou, dlouhými a tenkými končetinami a prsty. Lidé s tímto syndromem často umírají nečekaně a i v mladším věku. Jako příčina úmrtí bývá uváděno srdeční selhání, nebo ruptura aneuryzmatu.

5) Nezemřel, je na dovolené (či v důchodu)

Íránský režim podporuje i následující teorii, ve které byl bin Ládin pouze figurkou v rukou CIA. Vše začalo již v letech 1979 – 1989, kdy CIA prováděla tzv. Operaci Cyklon. Během této operace měla CIA získat bin Ládina do svých služeb a následně měla vytvořit takové podmínky, aby mohla účinně bojovat proti islámskému fundamentalismu koncentrovanému na jednom místě. Nálet, při kterém byl bin Ládin zabit, měl být jen prostředkem, jak ho nechat odejít ze služeb CIA.

iZdroj fotografie: Hamid Mir / Creative Commons / CC BY-SA

6) V Abbottabadu bin Ládin nikdy nežil

Jeden z rezidentů Abbottabadu dal vzniknout konspirační teorii, když se nechal slyšet, že bin Ládin v této oblasti nikdy nežil. (Prý tomu nevěří celá komunita) Myšlenku podpořil i pákistánský tisk, který přišel s tvrzením, že byl nálet zinscenován, aby měly USA záminku pro vstup do Pákistánu. V tu dobu měl již být bin Ládin mrtvý a USA to měly vědět, pouze nechtěly přijít o senzaci.

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články