DP-28 je nezastavitelný kulomet | ArmádníZpravodaj.cz

Vražedný gramofon carského důstojníka: Sovětský DP-28 je kulomet k nezastavení, v mnoha válkách bojuje dodnes

Přestože zbraň s přezdívkou „gramofon“ vznikla téměř před stoletím, stále jí můžeme nalézt na mnoha bojištích. Jaká je její historie?

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Pěchotní kulomet Děgťarjov, známý spíše jako DP, vypadal se svým horním zásobníkem archaicky, ale ukázal se jako velmi účinná konstrukce. Lehký kulomet byl spolehlivý, přesný a hlavně odolný. Stejně jako ostatní sovětské ruční zbraně mohl být používán v nepříznivých podmínkách a stále fungoval jako nový. Měl vydržet, a také vydržel, teploty pod bodem mrazu nebo spalující žár a pokračovat v palbě na nepřátelské pozice, když už jiné zbraně selhávaly.
Vražedný gramofon carského důstojníka

Stačí jeden pohled a je jasné, proč si vysloužil DP-28 přezdívku „gramofon“. Zbraň měla na horní ploše pouzdra závěru velký diskový zásobník, který pojal 47 nábojů ráže 7,62×54 mmR, tedy stejnou ráži, jakou používala ruská/sovětská vojenská puška Mosin Nagant. Neexistují sice žádné důkazy o tom, že by vycházel z kulometu Lewis americké konstrukce, kterou používala britská armáda během 1. světové války, ale určitá podobnost designu tu je.


iZdroj fotografie: Flickr

Kulomet DP-28, jak je znám na Západě, přestože podle některých pramenů se v Rudé armádě pod tímto názvem nikdy nevyskytoval, zkonstruoval koncem 20. let minulého století Vasilij Alexejevič Děgťarjov. Děgťarjov (1880-1949) byl jedním z těch sovětských zbrojních konstruktérů, kterým se podařilo přežít konec carské éry v Rusku a pokračovat v práci pro nový komunistický režim. Dokonce se dostal do čela první sovětské konstrukční kanceláře pro palné zbraně.

Během své dlouhé kariéry vytvořil mnoho typů kulometů, samopalů, a dokonce i protitankových zbraní. Děgťarjov dosáhl hodnosti generálmajora ženistů a dělostřelectva, byl doktorem technických věd a byl mu byl udělen titul Hrdina socialistické práce. Stal se druhým nositelem tohoto vyznamenání. Hned po Josifu Stalinovi!

Robustní kulomet do nepohody

Jednou z Děgťarjových prvních konstrukcí byl lehký kulomet DP-28. Lehký je však jistě relativní a na rozdíl od toho, co mohou naznačovat sovětské válečné filmy, se z něj ve skutečnosti nedalo snadno střílet za pohybu. Diskový zásobník umístění na horní ploše se dnes může zdát jako zvláštní volba, ale je třeba si uvědomit, že mnoho dalších výrobců a konstruktérů zbraní uvažovalo o tom, jak by mohla gravitace napomoci při nabíjení zbraně.


iZdroj fotografie: Flickr

Proto například Bren a další lehké kulomety té doby měly také horním plnění munice. V případě DP-28 poskytoval diskový zásobník dostatek střeliva, ale také zajišťoval, aby nebyla snížena viditelnost nad zbraní. Umístěním nábojů na horní straně zbraně také zajišťovalo mobilitu, která u lehkých kulometů s pasovým zásobníkem chyběla.

Ačkoli byl těžší než puška, mohl jej stále nosit a obsluhovat jeden voják Rudé armády – podobně jako Bren, Lewis nebo americkou automatickou pušku Browning. S hmotností zhruba 9,12 kilogram nenabitý a 11,5 kilogramu nabitý byl o něco těžší než BAR, ale přibližně stejně těžký jako Bren. Na rozdíl od těchto zbraní však voják musel být v předklonu nebo mít dvojnožku opřenou o rovný povrch, pokud střelec chtěl mít vůbec nějaký alespoň trochu přesný zásah.

Symbol Rudé armády měl své mouchy

Ve srovnání s jinými kulomety meziválečné doby se DP-28 se vyznačoval jednoduchou konstrukcí s velmi malým počtem dílů. U prvních modelů jich bylo celkem jen 80.  Kadenci měl Děgťarjov přibližně 550 ran za minutu, což byla nižší rychlost střelby než u některých kulometů, ale ve skutečnosti to pomohlo snížit riziko přehřátí hlavně. To bylo důležité, protože na rozdíl od kulometu Bren nebo univerzálního kulometu MG34 německé armády neměl DP-28 výměnnou hlaveň.


iZdroj fotografie: Public Domain

Navzdory tomuto nedostatku v bojových situacích plnil úlohu lehkého kulometu družstva velmi dobře. Daleko větším problémem DP-28 byl zásobník na pouhých 47 nábojů a jeho výměna nebyla zdaleka tak rychlá. Ještě horší byla skutečnost, že nabíjení zásobníků bylo pomalé a zdlouhavé. Střelci z DP-28 obvykle nosili zbraň s nabitým zásobníkem a další tři měl v torně na munici.

Pro tankisty i letce 

Kulomet DT-28 byl již od začátku plánován jako multifunkční zbraň. Letecky kulomet DA (Děgťarjov Aviatsionny) byl upraven pro střeliště letadel. Standardní kulomet DA dostal tlumič plamene a kratší hlaveň a zdvojenou opěrkou pro ramena místo pažby pro lepší ovladatelnost. Tento kulomet byl od roku 1928 montován na bombardéry TB-3 a legendární Polikarpovi U/Po-2. Když se objevily kulomety ŠKAS s větší kadencí a ráže, byla výroba DA po 1200 kusech ukončena.

iZdroj fotografie: uživatel Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY

Úprava pro obrněná vozidla DT (Tankovy)se od standardní verze odlišovala kovovou skládací pažbu, prvky pro upevnění v tanku a plátěný pytlík pro zachycení vystřílených nábojnic. Nabíjení bylo jako u pěchotní verze z diskového zásobníku, který byl však na 60 nábojů. Kulomety DT byly montovány jak do tanků T-32 tak do T-34. Ve výrobě se udržely až do rok 1959.     

Rozsáhlá modernizace

V letech 1943/44 byl DP-28 modernizován na verzi DPM. Tato verze měla pevnější dvojnožku a přidanou pistolovou rukojeť, která usnadňovala držení. Celkem Sověti od roku 1928 do počátku 50. let vyrobili asi 795 000 lehkých kulometů DP-28/DPM. Kopie této zbraně později na počátku studené války vyrábělo Polsko, zatímco komunistická Čína vyráběla vlastní kopie pozdně válečného DPM jako typ 53.

Po válce byl DP-28 modernizován na verzi RP-46. Zmizel charakteristický „talíř“ a pod zbraní se objevila schránka na 250 nábojů v pásu. Zbraň dokázala vystřelit 500 ran, než musela být kvůli přehřátí odstavena. RP-46 byl základem výzbroje sovětské armády až do 60.let 20. století, kdy byl nahrazen lehkým kulometem PK. Licenční výroba této verze probíhala i v Číně jako Typ 58 a v KLDR jako Typ 64.


iZdroj fotografie: Flickr

Během 2. světové války se jednalo o standardní sovětský pěchotní lehký kulomet. Byl ostatně používán i vojáky naší armády na Východní frontě. Po válce byla zbraň používána v čínské občanské válce, korejské válce, a dokonce i ve vietnamské válce, kde byly DP-28 i DPM dodávány jednotkám severovietnamské armády a Vietkongu.

DP-28 se objevuje i v moderních konfliktech včetně Somálska, stejně jako v probíhajících občanských válkách v Libyi a Sýrii, a dokonce i v Afghánistánu. To svědčí o kvalitě Děgťarjovy konstrukce. Je to prostě nezastavitelný střílející gramofon!

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Omikron nastupuje. „Dva týdny budou prudce růst počty nakažených,“ říká Prymula. Kdy se situace uklidní?
VědaŽivě.cz
Co by se stalo, kdybyste přestali spát? Krátký nával energie by rychle přešel v halucinace a infarkt
JakZdravě.cz
Roztroušená skleróza je tichý zabiják. Někteří lidé ani netuší, že ji mají. Symptomy jsou zprvu nenápadné
adbz.cz
Stavba terasy s vhodným vybavením nemusí být tak složitá