Pistole Ruger byla navržena do těch nejtěžších vojenských podmínek. Do skutečného armádního nasazení se však nikdy nedostala

Sturm Ruger vynalezla zbraň, kterou však americká armáda nezařadila do své výbavy.

i Zdroj fotografie: Uživatel Dugbrown / Creative Commons / Public Domain
                   

Americká armáda má celou řadu toho nejlepšího a nejmodernějšího vojenského vybavení, jaké kdy člověk vynalezl. Každoročně dává obrovské peníze ze svého rozpočtu právě na vývoj a zdokonalování těchto obranných, ale i útočných prostředků. Přestože armáda už ve své historii vyzkoušela velkou spoustu zbraní, jeden spolehlivý, bezpečný a dobře navržený kus na tomto seznamu chybí. Jedná se o americkou zbraň Ruger, kterou nikdy nezařadila do svého vybavení.

Společnost nese jméno po zakladatelích

Společnost Sturm Ruger, která vyrábí tuto zbraň, založili v roce 1949 Alexandr Sturm a Bill Ruger. Nejprve se proslavila několika revolvery, jako jsou Ruger Security Six a Ruger Redhawk. V polovině 80. let 20. století se na trhu se zbraněmi objevila nová technologie velkokapacitních ručních zbraní s polymerovým rámem. Společnost Ruger na tuto skutečnost zareagovala vývojem zbraní řady P.

iZdroj fotografie: Uživatel TDC / Creative Commons / CC BY-SA

Zbraň se nakonec soutěže nezúčastnila

V roce 2010 vydala americká armáda smlouvu o modulárním systému ručních zbraní. Ta slibovala prodej až sto tisíc kusů těchto zbraní pro armádu, a zbytek do ostatních složek. Nejprve Ruger navrhl pistoli pod stejným jménem, která se měla účastnit konkurzu, ale nakonec se tomu tak nestalo a zbraň byla uvedena pouze na civilní trh v roce 2015.

K dispozici jsou dvě varianty zbraně

Pistol Ruger se nijak výrazně neliší od běžných dnešních zbraní. Má zamčený závěr a krátký zpětný ráz. Pistole má díky své propracované konstrukci dobrou pevnost a výdrž, která zvládne i vyšší tlaky a zatížení. Vyrábí se ve dvou devíti milimetrech Luger a 45ACP. První zmiňovaná zbraň má zásobník na 17 a druhá 10 nábojů. Velkou výhodou jsou nízkoprofilové mířidla a lišta, která umožňuje dodatečnou montáž světel a laserových zaměřovačů.

iZdroj fotografie: Uživatel Ráma / Creative Commons / CC BY-SA

Ruger vybavuje pistoli tou nejlepší technologií

Pistole Ruger má několik různých možností zádových popruhů, aby se dokonale přizpůsobila střelci. Zbraň je plně oboustranná, což ocení především leváci. Hlavním hlediskem při vývoji se stala bezpečnost. Z toho důvodu má několik bezpečnostních prvků, jako jsou například vnitřní automatické blokování, pojistka spouště a indikátor nabité komory.

iZdroj fotografie: Uživatel Epopt / Creative Commons / Public Domain

Je navržena pro použití v těch nejnáročnějších podmínkách, takže jí nevadí ponoření do vody, písku, bláta nebo prach. Může být používána v prostředí, kde na ni bude působit slaná mlha, vysoké teploty a vlhkost. Přesně takové jsou podmínky pro použití v armádě, kterého se však zbraň nikdy nedočkala.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články