Brutální masakr v My Lai zůstal nepotrestán. Svědčící američtí vojáci byli ignorováni

Znásilňování, vypalování vesnic i zabíjení pro zábavu. Při vyšetřování Zimních vojáků poskytlo svědectví o brutálních praktikách Američanů více než 100 válečných veteránů.

i Zdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
                   

V zimě roku 1971 vystoupilo z řad amerických vojáků více než sto veteránů, jež se rozhodli svědčit o zvěrstvech, která spáchali či kterých byli svědky ve Vietnamu. Událost byla reakcí na vojenské vyšetřování masakru v My Lai v roce 1968 a jeho výsledku. Média však svědectví vojáků ignorovala a celý problém byl na nějakou dobu zameten pod koberec.

VVAW a The Winter Soldier Investigation

Dne 15. dubna 1967 se na protiválečné demonstraci v New Yorku setkalo šest veteránů z Vietnamu, kteří se rozhodli založit organizaci na protest proti vietnamské válce. Organizace pod názvem Vietnamští veteráni proti válce (VVAW) si rychle získala pozornost amerických obyvatel a nabyla na velikosti i významu. Skupina se stala jedním z vůdčích protiválečných hnutí 60.–70. let, poskytovala řečníky, vydávala vlastní noviny a organizovala demonstrace.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Vojíni první třídy Carl Baden a Arcadio Carrion ze 3. praporu pěchoty, vyčkávající na dělostřelectvo v My Tho

Koncem ledna a začátkem února 1971 zahájila VVAW v Detroitu vyšetřování pod názvem Winter Soldier, česky Zimní voják, jež sestávalo z několika rozsáhlých panelů, v rámci kterých byly vedeny diskuze o zvěrstvech spáchaných americkými jednotkami na vietnamském obyvatelstvu. Mezi 31. lednem a 2. únorem předstoupilo před veřejnost a tisk více než sto vojáků.

Cílem Winter Soldier bylo odhalit veřejnosti ty části vietnamské války, o nichž americký tisk mlčel. Veteráni doufali, že jejich svědectví o válečných zločinech páchaných americkými jednotkami na vietnamských civilistech přitáhne pozornost širší veřejnosti a dokáže, že krutost, mučení a bezdůvodné zabíjení jsou ve Vietnamu běžnou politikou.  

Masakr v My Lai

Dne 16. března 1968 byla americkými jednotkami, které očekávaly střet s nepřátelskou brigádou, srovnána se zemí malá vietnamská osada My Lai. Během chaosu byly zapáleny chatrče, zmasakrován všechen dobytek, podzemní tunelové systémy byly zničeny, ženy byly bity a znásilňovány a více než 500 vesničanů bylo brutálně zavražděno. Masakr ukončil až pilot vrtulníku, který vrahům dal najevo, že proti nim použije svůj kulomet.

iZdroj fotografie: Ronald L. Haeberle / Public Domain
Fotografie pořízená fotografem americké armády Ronaldem L. Haeberlem po masakru v My Lai. Na fotografii jsou převážně těla žen a dětí, 16. března 1968

Někteří američtí vojáci systematicky procházeli osadou a zabíjeli civilisty, zatímco jiní se drželi stranou a odmítali se útoku zúčastnit. Vojáci zabíjeli bez rozdílu ženy, starší muže, děti – všichni byli nahnáni do skupin a bez zjevného důvodu zastřeleni. Incident v osadě My Lai nebyl nahlášen. Zprávy o operaci byly zfalšované a neobsahovaly jedinou zmínku o obrovském počtu zabitých civilistů. Důstojníci, kterým se přeci jen zprávy o masakru dostaly do rukou, neudělali vůbec nic. A pokud přeci jen vyvstaly nějaké otázky, byly rychle umlčeny a celý incident byl smeten ze stolu.

Teprve o rok později, poté, co byly zveřejněny fotky následků masakru, bylo otevřeno vyšetřování. Armádní vyšetřovací komise vedená poručíkem Williamem Peersem vypracovala seznam 30 lidí, kteří o masakru věděli. Pouze 14 z nich však bylo obviněno a nakonec vojenským soudem stejně osvobozeno, až na jednoho. William Calley byl obviněn z vraždy 22 civilistů a odsouzen na doživotí. Záhy byl omilostněn a ve vězení strávil jen čtyři měsíce.

Proslov Johna Kerryho, svědectví byla ignorována

John Kerry, vietnamský veterán, politik a později senátor Spojených států amerických, ve svém slavném proslovu popisuje příběhy válečných veteránů, v nichž američtí vojáci znásilňovali ženy a využívali brutální mučící taktiky – uřezávali uši, končetiny a přikládali dráty přenosných telefonů k lidským genitáliím. Popisuje svědectví vojáků, kteří se sami zúčastnili či byli svědky vraždění civilistů, dobytka a psů pro zábavu, vypalovali vesnice, otravovali zásoby jídla i vody a obecně pustošili vše, co jim přišlo do cesty.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Váleční veteráni za VVAW při vyšetřování Winter Soldier v roce 1971

Vyšetřování Zimních vojáků bylo, bohužel, americkým tiskem prakticky ignorováno a celý proces byl v podstatě zameten pod koberec. Mnoho lidí, včetně členů tisku, zpochybňovalo, že veteráni, kteří se rozhodli svědčit, byli skutečnými veterány. Nebylo to poprvé, co tisk ignoroval snahu VVAW, mezi šedesátými a sedmdesátými lety bylo médii ignorováno mnoho z jejich akcí. Když se v dubnu 1971 sjelo dva tisíce vietnamských veteránů na protest do Washingtonu D.C., byli v médiích a novinových článcích označeni za podvodníky a zrádce.

Pohled na válku s odstupem času

Na nic, co se týká vietnamské války, nelze pohlížet černobíle. Lži, korupce, protikladná svědectví i hromada emocí dělají z vietnamské války komplikovaný problém, se kterým se americká veřejnost smiřuje ještě dnes. Dobrým příkladem je dokumentární seriál Kena Burnse Válka ve Vietnamu z roku 2017, který je založený na výpovědích více než 80 svědků ze všech zúčastněných stran – vojáků a protiválečných demonstrantů, Američanů i Vietnamců.

Právě zde lze získat informace a pohled na věc z primárních zdrojů, lidí z obou stran, kteří v té době žili, a osobně se jich kruté boje dotkly. Tento typ dokumentu, kde jsou využity staré zpravodajské záběry i moderní rozhovory přímých svědků, je lidem mnohem bližší než proslovy politiků a celebrit a pomáhá mnohem lépe pochopit komplexnost kontroverzní války.

Kromě masakru v My Lai, které další válečné zločiny spáchané ve Vietnamu znáte?

Zdroj: Wagingnonviolence, TURSE. Kill Anything That Moves: The Real American War in Vietnam. Picador: 2013. ISBN: 978-125-004-506-5

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články