Hitlerovy tajné zahrady: Nejkrvavější vegetarián jedl během války hlavně rostlinnou stravu pěstovanou v soukromých sklenících

V útrobách Hitlerova tajného opevnění byly objeveny pozůstatky zeleninových a ovocných zahrad, jejichž plody byly určeny výhradně pro mlsný jazýček německého Vůdce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po dlouhá léta se historikové domnívali, že se u sídla vrchního velení německých ozbrojených sil, ukrytého nedaleko města Kętrzyn, nacházejí zahrady a skleníky, v nichž se pěstovalo ovoce a zelenina pro německého Führera. A opravdu, mnohaleté bádání s sebou nakonec přineslo skutečně šťavnatou sklizeň. Ve vzdálenosti asi 800 metrů od Hitlerova hlavního bunkru byly v komplexu Wolfschanze objeveny základy zahradnického domku, dvou skleníků a podzemní kotelny, která zásobovala komplex vodou a teplem. A umožňovala tak celoroční pěstování.

Vojenský komplex se soukromou zahradou

Hitlerovo slavné Vlčí doupě se nacházelo nedaleko tehdejšího Rustenburgu (dnes Kętrzyn), dobře ukryté hluboko ve východopolských lesích. Velitelské stanoviště zabíralo plochu 250 hektarů a tvořila ho soustava padesáti železobetonových bunkrů doplněných o stejný počet nadzemních budov. Vůdce zde strávil více než dva roky, nakonec byl však v červenci roku 1944 nucen svůj oblíbený úkryt opustit. A to v důsledku atentátu vedeného hrabětem Klausem Schenkem von Stauffenberg. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Polští badatelé tvrdí, že Führer, jakožto přísný vegetarián a abstinent, který by do ruky nevzal ani cigaretu, nechal během války vybudovat zeleninové a ovocné zahrady se skleníky na každém ze svých téměř dvaceti velitelských stanovišť. Přirozeně se o své soukromé zahrady nikdy nestaral osobně, na čerstvé a kvalitní potraviny však nedal dopustit. Jeho běžná strava zahrnovala jablka, zeleninové vývary, dušenou mrkev s brambory či bramborovou kaši. A dále také chřest, papriky, hrášek, rýži a salát.  

Nenechte se však mýlit, i přes to, že mnohé historické záznamy popisují Hitlera jako vegetariána, jenž nepil ani nekouřil, si ve skutečnosti německý vůdce občas dopřával nějakou tu masitou lahůdku, kterou pak zapíjel sytě oslazeným vínem. Vedle svých milovaných zeleninových polévek si navíc velmi rád pochutnával na sladkém. Za zdravý by se tedy jídelníček nacistického vůdce dal označit jen stěží.

Zdroj: TechInsider

Jaká další méně známá fakta o německém Vůdci znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články