Temná historie Austrálie aneb Jak britské testování jaderných zbraní zanechalo dlouhodobé následky

Jaderné testy a kontaminovaná část Austrálie po desítky let. Čištění pak přišlo Austrálii na nemalé peníze.

Jaderné nukleární zbraně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Britové provedli v letech 1956 – 1963 v australské poušti v oblasti Maralinga sedm jaderných testů. Místo se nachází v zakázané oblasti, zhruba 800 kilometrů severozápadně od města Adelaide. Byly tam tehdy provedeny dvě hlavní testovací série. Jedna s názvem operace Buffalo a druhá pod názvem Antler. Testovalo se jak použití jaderné zbraně ze země, tak jejich shození ze věže nebo letadla. 

Testování s dlouhodobými následky

Nejhorší dopady mělo testování v letech 1960 – 1963, které bylo součástí testů Vixen B, v oblasti Taranaki. Výsledkem těchto testů bylo uvolnění více než 40 kilogramů uranu a 22,2 kilogramu plutonia. Jen pro srovnání – na Japonsko dopadly během druhé světové války dvě atomové bomby, které v sobě měly 6,4 kg plutonia a 64 kilogramů uranu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Britániie pak ukončila jaderné testy v Austrálii v roce 1963, po podepsání Úmluvy OSN. Úklid kontaminované lokality začal v roce 1967 zasypáváním kontaminovaného materiálu do betonových příkopů. Skutečné dopady jaderných zkoušek ale byly odhaleny až v roce 1984, kdy Royal Commission report vydalo zprávu o stále významném nebezpečí radiace. 

Vysoká cena za vroubek v historii

iZdroj fotografie: Depositphotos

K řádnému a úplnému vyčištění území došlo až v roce 1995. Proces čištění trval australské vládě pět let a přišel tenkrát na 170 milionů dolarů. Velká Británie souhlasila, že zaplatí dobrovolně část nákladů a v roce 1993 nabídla Británii 20 milionů EUR. V roce 2000 bylo celé území o rozloze 3 200 kilometrů čtverečních považováno za dostatečně čisté pro neomezený vstup. 

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články