Tommy Gun, legenda mezi válečnými zbraněmi, aneb Jak dostála svého jména Ničitel

Thompson se považuje za legendu mezi válečnými zbraněmi. Kde se píše jeho historie a proč má tak pošpiněné jméno?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kvalitně vyrobený, unikátní a schopný u některých modelů vystřelit více než 800 ran za minutu, to byl Thompson. Nebyla to ale úplně první střelná zbraň na trhu, jak si mnozí myslí, ale jistě nikdo nebude namítat, když se tomto samopalu bavíme jako o tom nejlepším. Našel využití jak v první a druhé světové válce tak i ve Vietnamu, byl totiž ikonickou zbraní amerických vojáků až do šedesátých let. 

Historii napsal sám Thompson 

Generál Thompson, konstruktér střelných zbraní, při boji na západní frontě během první světové války měl tu myšlenku, že obyčejný pěšák potřebuje novou zbraň. V jeho poznámkách z roku 1918 stálo: „Naši chlapci, kteří jsou nyní v zákopech, potřebují malý kulomet, takovou zbraň, která vystřelí 50 až 100 ran za minutu a tak lehkou, že ji může voják táhnout s sebou, když se plazí po břiše od příkopu k příkopu. Chci malý kulomet, který můžeš držet v rukou a nabíjet ve tmě a chci ho hned

iZdroj fotografie: Depositphotos

Návrháři vyrobili prototyp roku 1919 s tím, že první praktické modely by byly dostupné pro první světovou válku příliš pozdě. I přesto ale přesvědčil Colta, aby nechal vyrobit 15 000 samopalů M1921, kdy při zkoušce na střelnici byl každý doslova ohromen ze síly tohoto „malého kulometu“. Problém však nastal při poptávce této zbraně. Byla doslova předražená, při započítané inflaci by dnes byla cena rovna ekvivalentu padesáti tisíc korun.

Pověst gangsterské zbraně

Samopal M1921 si získal v horším i lepším smyslu přezdívku „zlý chlapec“, jelikož ho používala hrstka zločinů. John Dillinger a George „Machine Gun“ Kelly uvrhli na tuto zbraň velmi špatný pohled. Přestože Thompsony nakoupila námořní pěchota a efektivně je využila v Číně při banánové bitvě, potenciální kupce jako britská vláda kvůli špatné pověsti zbraň odmítla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To se ale změnilo do roku 1939, kdy Velká Británie nastupovala do války a nutně potřebovala zbraně. Následně spolehlivost a schopnost zbraně, která přinesla ničivou automatickou palbu do boje z blízka způsobila, že se Thompson stal velkým oblíbencem. Zbraň byla i mnohdy oceněna svým designem a s postupem času se začal i v armádě používat gangsterský název „Tommy gun“, díky čemuž se stala ikonickou nejen pro filmy. 

Zdroj: We Are The Mighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články