Tajemství UFO: skutečně nás navštěvují mimozemšťané? První u nás se objevilo už za Přemyslovců

Historie UFO je dlouhá. Přestože jsou ročně zaznamenány tisíce případů, nevysvětleno jich zůstává minimum.

i Zdroj fotografie: Uživatel Freak of Jesus / Creative Commons / CC BY-SA
                   

UFO – Unidentified Flying Object, tedy neidentifikovaný létající předmět, je fenoménem posledních 75 let. Kdo by neslyšel o nehodě Roswellu v Novém Mexiku v USA, tajemných strojích nad Oblastí 51, či dokonce sám nespatřil nějaká ta tajemná světla nebo objekty na obloze? V drtivé většině mají naprosto racionální vysvětlení. Nad malým množstvím případů však zůstává rozum stát.

Od Přemyslovců po Foo Figters

První zaznamenané UFO se nad naším územím objevilo skutečně dávno. Dne 8. října 1130, za vlády knížete Soběslava I., se nad Prahou a dalšími městy objevilo podivné kulovité letící těleso. Bohužel naši předci lepší popis nezanechali, a tak toto první pozorování zůstane záhadou navždy. Během staletí se pak několikrát pozorování neznámých objektů na nebi opakovala, a to po celé tehdejší Evropě. Mnohé kancionály a dobové kroniky o tom píší, některé dokonce zpodobnily danou událost i několika vyobrazeními.

Vysvětlení bylo však většinou nasnadě. Nejčastěji se jednalo o meteority a bolidy. Dalším vysvětlením jsou i kulové blesky nebo u nás neobvyklá polární záře. Podle projektu Záře, který monitoruje výskyt UFO nad územím ČR, je první nevysvětlitelný případ s dostatkem informací přelet rudé koule obklopené šedočernými paprsky, kolem které jako by zrudlo okolí, 10. července 1938 nad Slatinami.   

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spolu s vypuknutím 2. světové války se i zmnohonásobila pozorování neidentifikovaných létajících objektů. Zvláště se proslavila tzv. Foo Fighters, což byla kulovitá světla, která spojenecké letce často sledovala při jejich misích nad nepřátelským územím. Je s podivem, že se hlášení o takovýchto objektech, označovaných vojenskými letci jako Foo Fighters, objevovala jak v Evropě, tak v Tichomoří, a to bez ohledu na roční období, výšku letu a povětrnostní podmínky.

Němečtí zajatci odmítali, že by měli takovou technologii. Nicméně pokusy s objekty, vzdáleně připomínající podobou svědky spatřené objekty tzv. „létajících talířů”, skutečně Němci na konci války prováděli. Je prokázáno, že se to dělo i v Praze. Pak se ovšem z důvodu utajování velmi hodily báchorky o neznámých mimozemských objektech. Občas se ale na obloze opravdu cosi objevilo. Nejčastější vysvětlení? Eliášův oheň, kulové blesky, u pilotů a letců halucinace z letu ve vysoké výšce.

Ve stínu studené války

Skutečně zlaté časy UFO nastaly od 2. poloviny 40. let 20. století. Již v červnu 1947 byla spatřena „letka“ létajících talířů nad horou Mount Rainier ve státě Washington. Tak získal fenomén tvar a jméno. Dne 2. července 1947 pak u Roswellu v Novém Mexiku došlo k záhadami obestřené katastrofě. Podle záhadologů se jednalo o UFO. Dle oficiální verze o meteorologický, respektive špionážní balón.

V každém případě toho armáda dokázala dokonale využít. Všechny prototypy, které byly v blízké Oblasti 51 testovány, stačilo označit za UFO. UFO se ovšem objevovalo i nad východním blokem. V SSSR jsou nejslavnější incidenty z Petrozávodska z roku 1977, kdy se na obloze objevila podivná světla a exploze, a voroněžský incident z roku 1989, kde se z rudé koule měl dokonce podle svědků vynořit tříoký mimozemšťan s robotem.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ani Československo nebylo ušetřeno návštěvy strojů „mimozemšťanů”. Dne 12. července 1987 radiolokátory ČSLA nad Vranovskou přehradou zachytily směrem od Rakouska narušitele. K němu odstartovaly dva vrtulníky Mi-24. Jejich posádky spatřily podivný stříbrný objekt doutníkového tvaru. Ten velmi rychle manévroval a nahodile měnil směr. Piloti, ač měli povolení, naštěstí nespustili palbu a UFO zmizelo směrem nad Maďarsko.

Ani dnes není vše jasné

Vlády se fenoménem návštěv z vesmíru ovšem zcela vážně zabývaly. V letech 1950–1970 běžel v USA projekt Blue Book (modrá kniha), jenž zaznamenal 10 000 případů. Z nich se zcela podařilo vysvětlit 90 %, nevysvětlená zůstala 3 %. Podobné výsledky měl i český projekt Záře, který byl letos po 30 letech ukončen. Ten zaznamenal 4 811 případů. Nevysvětlených s dostatkem důkazů o reálném pozorování zůstalo pouhých 181, tedy 3,76 % případů.

Co tedy dělat, pokud budete mít podezření, že vidíte UFO? Jestliže máte u sebe telefon, objekt nafoťte, nebo nafilmujte. Je-li vidět nebe, pokuste se zabrat i hvězdy a markanty v krajině jako hory či výrazné stavby. Nezapomeňte zaznamenat přesný čas a svou pozici. Vše může být důležité pro další vyšetření a odhalení pravdy, což se ukázalo i při největším pozorování UFO, které mělo potvrzovat, že nás mimozemšťané sledují.   

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

V červnu 2019 byly americké válečné lodě u Kalifornského pobřeží sledovány podivnými objekty „pyramidového tvaru“. Posádka USS Russell záhadný jev dokonce nafilmovala, díky čemuž byli ufologové v extázi. V letošním roce se však celou věc podařilo vyřešit. V oblasti se pohybovala nákladní loď plující pod hongkongskou vlajkou a posádka vypouštěla drony sledující americkou flotilu. S největší pravděpodobností se tak místo mimozemšťanů podařilo odhalit špionáž. 

Zdroj: NYPOST

Jak byste vysvětlili některé záhady okolo UFO?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články