Uplatnění v armádě našli piráti, zloději, rybáři i lučištníci aneb Neobvyklé situace si žádají neobvyklá řešení

Lidé jsou velmi kreativní tvorové, jejichž tvořivost a fantazii neumlčí ani válka. Někdy i ta nejbláznivější řešení mohou rozhodnout o úspěchu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ve druhé světové válce bojovali miliony vojáků a mezi nimi se zákonitě objevily i velmi originální postavy. Někteří si řekli, že nebudou nudně bojovat se střelnou zbraní a pořídili si meč a luk. Někdo svoji špatnou paměť vyvažoval přítomností deštníku jako poznávacího znamení. A některé divize skoro ani neexistovaly.

Nejstarší voják

Generál Theodore Roosevelt Jr. byl nejstarším vojákem, který přistál v Normandii v rámci první vlny invazních sil. Šestapadesátiletý veterán z první světové války a držitel kříže za zásluhy osobně shromáždil své muže a vedl je, aby obsadili pláž Utah. O měsíc později Roosevelt zemřel poté, co utrpěl masivní infarkt. Posmrtně mu byla na pláži Utah udělena Medaile cti.

iZdroj fotografie: Nicolas Rota / Creative Commons / CC BY-SA
Náhrobek generála Theodora Roosevelta, Jr. na americkém hřbitově v Normandii

Piráti ve službě

Rice Paddy Navy byla skupina čínských říčních pirátů, bývalých rolníků, s úkolem sledovat povodí a pobřeží vybraných čínských řek v oblastech okupovaných japonskými vojsky. Zbraně a výcvik jim zajišťovala čínská tajná služba s týmem námořníků amerického námořnictva a námořní pěchoty. Uskutečnili řadu přepadení, atentátů a sabotáží na klíčové důstojníky a infrastrukturu okupačních japonských vojsk v oblasti, ale také shromažďovali zpravodajské informace a prováděli různé špionážní operace. 

Kouzelník se šperháky

Ve druhé světové válce speciální operační jednotky nepřehlížely ani kriminálními živly. Někteří zločinci byli dokonce cíleně vyhledáváni, pokud měli znalosti v oboru práce s výbušninami a s dovednostmi v boji proti muži. Například kasař a lupič Ramensky byl naverbován a připojil se ke komandu Iana Fleminga 30 Assault Unit (30AU). Ramensky pro 30 AU dokonce řídil sabotážní mise v Severní Africe na vozidla přepravující nacistické zásoby. Vplížil se také do severoafrického sídla Erwina Rommela a ukradl přísně tajné materiály.

iZdroj fotografie: Ronnie Macdonald / Creative Commons / CC BY
Bar Clutha & Victoria v oblasti Trongate v Glasgow a Johnny Ramensky (druhý zprava)

Muškařské rybářské komando

Jack Hemingway, nejstarší syn romanopisce Ernesta Hemingwaye, po dopadu na zem při svém prvním bojovém seskoku na misi do francouzského vnitrozemí zvolil velmi netradiční přestrojení. Málem ho chytila ​​německá hlídka, když stál uprostřed proudu říčky s prutem, navijákem a krabicí návnad v podobě umělých mušek. Němci si však z domnělého rybáře jen dělali legraci, aniž by si uvědomili, že se jedná o člena amerického komanda.  

Gang plynových trubek 

Kapitán Nieves Fernandez byla před druhou světovou válkou učitelkou. Krutost Japonců vůči filipínskému obyvatelstvu ve Visayas, skupině ostrovů na Filipínách, ji přiměla k akci. Zorganizovala místní muže, později známé jako Warayští partyzáni a spolu vytvořili skupinu, které se říkalo „Gang Gas Pipe“. Bylo to proto, že používali jako improvizované zbraně části trubek původně z plynového potrubí, tyto trubky nabíjeli směsí střelného prachu a hřebíků a používali je jako provizorní brokovnice. Podařilo se jim s nimi vyřadit až 200 japonských vojáků.

iZdroj fotografie: Uživatel JollyJoker83 / Creative Commons / CC BY-SA
Kapitán Nieves Fernandez a její manžel

Armáda duchů

V létě 1944 měla americká armáda specializovanou jednotku známou jako „armáda duchů“ neboli 23. velitelství speciálních jednotek. Spíše než boj připomínala činnost této „armády duchů“ divadelní představení, však se také skládala z různých výtvarníků, modelářů, sochařů a jiných podobných umělců.

Vytvářeli napodobeniny spojenecké vojenské techniky, výzbroje, rozmisťovali tyto makety tak, aby si jich nepřítel dokázal všimnout a klamali tak nepřítele předstíráním jednotek v místech, kde žádné nebyly. Armáda duchů provedla více než 20 podvodných operací v samotné Británii před invazí, poté ve Francii, Německu, Belgii a Lucembursku.

Posádka rybářů

Shetlandský autobus byl název aktivity prováděné během války skupinou odvážných norských rybářů. Britské Velitelství zvláštních operací (SOE) velice oceňovalo fakt, že tito odvážlivci zřídili mezi Britskými ostrovy a Norskem za pomoci malých plavidel a rybářských lodí prakticky stálé spojení.

iZdroj fotografie: Marit Larsen / Creative Commons / CC BY-SA
Leif Larsen

To umožnilo mnoha norským vlastencům uniknout do Británie, kde mohli pokračovat v boji proti okupantům. Nejznámějším rybářem této operace byl kapitán Leif Larsen, který strávil se svojí rybářskou bárkou v rozbouřeném a nevlídném Severním moři někdy i týdny v kuse.

„Dáma, která kulhá“

Předchůdcem CIA během druhé světové války byl Úřad strategických služeb (OSS) a jedním z jeho nejvyhlášenějších důstojníků byla žena známá jako Virginia Hall a francouzskému odboji jako La Dame Qui Boite, resp. „Dáma, která kulhá.“ Hall proslula svými činy i svým vzhledem. Měla totiž namísto jedné nohy dřevěnou protézu.

iZdroj fotografie: Uživatel CIA People / Public Domain

Jednou ze zasněženého pohoří Pyreneje poslala do Londýna zprávu: „Cuthbert mi dělá potíže, ale já si poradím.“ Neznámý štábní důstojník odpověděl: „Pokud vám Cuthbert dělá potíže, nechte ho odstranit.“ Jenže Cuthbert byla přezdívka pro její dřevěnou nohu.

Dudák, šermíř, lukostřelec

Skotský důstojník Churchill byl posledním důstojníkem britské armády, který zabil nepřátelského vojáka ve válce dlouhým lukem. Podplukovník John Malcolm Thorpe Fleming „Jack“ Churchill, přezdívaný „Bojechtivý“ nebo „Šílený“, proslul za druhé světové války svým poněkud neortodoxním stylem boje, když útočil na německé jednotky vyzbrojen mečem a lukem.

iZdroj fotografie: Uživatel Wolfmann / Creative Commons / CC BY-SA
Vågsøy v Norsku

Přitom hrál na své milované dudy, prý aby inspiroval své jednotky z komanda č. 2, například když útočily na německé pozice na ostrově Vågsøy v Norsku. Jeho mottem bylo: „Důstojník, který jde do akce bez svého meče, je ozbrojen jen nedostatečně.“

Bez deštníku ani ránu

Major Allison Digby Tatham-Warter byl také britský důstojník s neortodoxním způsobem boje. Během druhé světové války se připojil k výsadkovému pluku, známému jako „Paras“, a cvičil své muže, aby se při komunikaci nespoléhali na rádio, ale na hudební nástroj, polnici. Když byl vysazen se svými muži v roce 1944 u Arnhemu, obsadil přidělený most a čekal na posily.

Ty ale nikdy nedorazily a major v buřince a s deštníkem, o kterém tvrdil, že je skvělým rozpoznávacím znamením každého bláznivého Angličana, organizoval do poslední chvíle jeho obranu. Podařilo se mu dokonce vyřadit německý obrněný vůz, když štěrbinou řidiče prudce prostrčil hrot deštníku a vyřadil jeho řidiče zásahem do oka! Byl zajat, ze zajetí unikl a zorganizoval nakonec přechod cirka 150 uniklých britských zajatců v říjnu 1944 z okupované části Holandska zpět přes Rýn.

Koho byste najali do své jednotky?

Zdroj: WeAreTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články