Historická kostka: tajemný artefakt, který byl ukryt v americké atomové laboratoři

Celkem 664 litých uranových kostek tvořilo jádro německého experimentálního jaderného reaktoru, který byl zkušebně spuštěn rok před koncem druhé světové války.

i Zdroj fotografie: Pacific Northwest National Laboratory / Public Domain
                   

Američtí odborníci zjistili, odkud pochází záhadná uranová kostka, která je od konce 40. let minulého století uložena v jedné z amerických jaderných laboratoří. Ještě donedávna byl původ artefaktu jednou velkou neznámou, nyní je však již zřejmé, že se jedná o jednu z 664 uranových kostek, jež byly v roce 1944 použity pro spuštění německého experimentálního reaktoru B-VIII. Kostka byla nalezen v Pacific Northwest National Laboratory, jedné z národních laboratoří Ministerstva energetiky Spojených států amerických.

Němci se pokusili zamést stopy jaderného projektu

Reaktor B-VIII byl spuštěn v roce 1944, ovšem jakmile se spojenecká vojska přiblížila k německé hranici, bylo zařízení spěšně zničeno a kostky pohřbeny. Samotná likvidace však nebyla, vzhledem k okolnostem války, příliš důkladná. A když se v dubnu roku 1945 dostali na místo specialisté mise Alsos, jež měli za úkol získat co nejvíce údajů o německém jaderném výzkumu, téměř všechen ztracený materiál se podařilo opět najít. Včetně všech uranových kostek. Nalezený uran, spolu s ostatními „trofejemi“ nacistického jaderného projektu, posléze putoval do USA.  

iZdroj fotografie: Pacific Northwest National Laboratory / Public Domain
Profesor a vědec John T. Consoli z Pacific Northwest National Laboratory

Ke spuštění německého reaktoru B-VIII bylo zapotřebí celkem 664 uranových kostek. Přičemž váha jednotlivých kostek se pohybovala mezi 1,5 až 2,5 kg. Uran byl uložený v aktivní zóně reaktoru, zavěšený v nádobě s těžkou vodou na speciální konstrukci. Kostky byly lité z neobohaceného uranu. Což znamená, že se obsah štěpivého uranu 235 pohyboval v průměru kolem 0,7 %. Tedy výskyt víceméně mizivý.  

Co se závadnosti pro lidské zdraví týče, pokud by člověk u sebe kostku dlouhodobě nenosil, nebo si ji třeba neschovával pod polštář, nejedná se o nebezpečný artefakt. A lze ho tedy uchovávat bez větších obtíží. Vědci se původně domnívali, že kostek bylo 663, nedávné vyšetřování uranu nalezeného v americké laboratoři však potvrdilo, že kostek bylo ve skutečnosti celkem 664.  

Které další nacistické experimenty znáte?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout