USS Tang byla nejúspěšnější americkou ponorkou. Kovového obra pohřbila technická chyba

Ponorky amerického námořnictva decimovaly japonskou dopravu v Pacifiku. Existuje jedna, jejíž výkony nikdo nepřekonal, ale z osádky téměř nikdo nepřežil.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Americká ponorka USS Tang (SS-306) sloužila v americkém námořnictvu něco málo přes rok. Za tu dobu se vydala na pět bojových misí a stala se legendou. Je to nejúspěšnější ponorka americké historie, která má na svém kontě 33 japonských plavidel o tonáži 116 454 tisíc tun. Japonské lodě, na které narazila, doslova terorizovala. Bohužel její osud byl tragický, potopilo ji její vlastní torpédo.

Ve výzbroji měla 24 torpéd

Tang byla ponorka třídy Balao. Byla 95 metrů dlouhá a její výtlak byl 2070 tun. Na hladině se pohybovala rychlostí přes 20 uzlů, ponořená pak necelých devět uzlů. Potopit se dokázala do 120 metrů, ale měla vydržet až tlak ve 180 metrech. Její výzbroj tvořilo deset torpédometů, celkem mohla vézt náklad 24 torpéd. Měla i palubní dělo ráže 127 milimetrů a 2 protiletadlová děla ráže 40 a 20 milimetrů.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Do služby byla zařazena v říjnu roku 1943, na svoji první bojovou misi vyrazila 22. ledna 1944. Už 17. února objevila konvoj a při útoku potopila loď Gyoten Maru. Nakonec se vrátila do přístavu se 6 potopeními s celkovou tonáží 18 tisíc tun. Druhá bojová plavba v březnu žádný úspěch posádce nepřinesla, nikdy se nedostala ke střelbě. Během plavby se jí ale podařilo vylovit 22 amerických letců.

Její třetí hlídka, které začala 8. června, ale stála za to. Ponorka si na své konto připsala deset potopených japonských lodí. Při útoku na velký japonský konvoj nahlásila dvě potopené lodě, než musela prchnout před doprovodem. Po válce se z japonských záznam zjistilo, že ke dnu šly ve skutečnosti lodě čtyři. Úspěšná byla i čtvrtá plavba. V ní se ponorka vrátila na začátku září s dalšími sedmi zářezy na kontě.

Poslední torpédo mělo závadu

Na svoji poslední plavbu vyrazila na konci září. Měla za úkol hlídkovat v průlivu mezi Tchaj-wanem a Čínou. 10 října potopila dvě nákladní lodě. O 13 dní později ponorka objevila velký konvoj. Vynořila se v jeho středu a začala pálit torpéda. Další den večer se jejím cílem stal jiný konvoj, kterému potopila dvě lodi. Časně ráno se velitel rozhodl vypálit poslední torpédo. To se ale začalo točit v kruhu a zasáhlo ponorku.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Většina mužů byla hned mrtvá, uniknout se nakonec podařilo jen hrstce z nich. Dodnes není jasné, proč se vlastně torpédo porouchalo. Z 87 členů posádky se z hloubky 55 metrů za pomoci speciálního zařízení podařilo uniknout jen veliteli Richardu O’Kaneovi a osmi mužům. Skončili v japonské zajetí, které přežilo jen pět z nich. O’Kane dostal za poslední dvě plavby Medaili cti. Ponorka získala čtyři bitevní hvězdy a dvě prezidentské citace.

Znali jste excelentní výkony posádky USS Tang?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články