Už je to 101 let od narození Jozefa Gabčíka. Muže, který se nenávratně zapsal do českých dějin

Osmého dubna jsme si připomněli 101. výročí od narození hrdiny západního odboje Jozefa Gabčíka, který se řadí mezi nejvýznamnější osobnosti druhé světové války.

i Zdroj fotografie: Public domain
                   

Ačkoliv nebyl západní odboj po roce 1948 příliš akceptován, některé činy, které jeho představitelé vykonali, s námi zůstávají dodnes. Jedním z takových je i atentát na Reinharda Heydricha, na kterém se spolupodílel Jozef Gabčík. Člen operace Anthropoid se svými činy stal ikonou nejen v Česku, ale i na Slovensku. Jeho stylizovaná podobizna se dokonce objevila na prvních poválečných československých známkách, na tak zvaném Londýnském vydání.

Rodák z Žiliny

V malé obci Poluvsie nedaleko Žiliny se 8. dubna 1912 narodil Františkovi a Márii Gabčíkovým syn Jozef. (O přesné podobě jména se vedou spory – sám Gabčík se podepisoval Josef, avšak v poválečných dopisech adresovaných jeho otci je uváděn jako Jozef.) Dostalo se mu patřičného vzdělání, kdy se vyučil kovářem a zámečníkem. Do vojenské služby nastoupil bezprostředně po škole v roce 1932. Zprvu sloužil u pěšího pluku 14 v Košicích, následně absolvoval poddůstojnickou školu v Prešově.

iZdroj fotografie: Public domain

O pět let později, když mu služba skončila, nastoupil jako civilní zaměstnanec do vojenské továrny VT-4 v Žilině, která vyráběla bojové plyny. Po úrazu byl přeložen do skladu v Trenčíně, odkud následně odešel do Polska, kde vstoupil do československé vojenské skupiny. Právě zde potkal Jana Kubiše. Následně putoval do Francie, kde vstoupil do cizineckých legií, posléze k československé zahraniční armádě. Po jejím pádu se přesunul do Velké Británie, kde podstoupil rotmistrovský kurz.

Speciální úkoly na území okupované oblasti

Během svého působení ve Velké Británii byl vybrán Zvláštní skupinou D pro speciální úkoly na území okupované oblasti. Jeho nasazení předcházel náročný výcvik, který částečně absolvoval s Janem Kubišem. V prosinci 1941 se do Protektorátu Čechy a Morava dostaly tři speciální skupiny – Anthropoid, Silver A a Silver B. Po nepříliš vydařeném útoku na plzeňskou továrnu Škoda se skupina Anthropoid již plně věnovala přípravě atentátu. Jako nejvhodnější místo k jeho provedení se zdála zatáčka u Vychovatelny v Praze – Kobylisích.

Tam také 27. 5. 1942 Gabčík s Kubišem atentát na Heydricha uskutečnili. Ačkoliv se úplně nevydařil, Heydrich nakonec 4. 6. 1942 zemřel na otravu krve. Následky atentátu však byly otřesné a vyústily vypálením Lidic. Po zradě Karla Čurdy gestapo společně s jednotkami SS obklíčilo kostel Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze a po dlouhém a vyčerpávajícím boji atentátníky porazilo. Ti před zadržením stihli spáchat sebevraždu, avšak jejich rodiny a spolupracovníci byli popravováni a deportováni.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články