Legendární bitva o Caen měla přes 100 tisíc obětí. Jak probíhala klíčová fáze vylodění v Normandii?

Britové chtěli strategické město získat již v den vylodění. Nakonec se boje protáhly na dva měsíce. Velká část Caen se změnila v ruiny.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když britský maršál Bernard Montgomery plánoval vylodění v britském sektoru Normandie, padl jeho zrak i na město Caen. Nacházelo se jen několik kilometrů od pláží Juno a Sword. A protože šlo o významný dopravní uzel, plán vylodění počítal s jeho obsazením již první den. Nakonec se zde potvrdil citát Erwina Rommela, který mimochodem velel německé obraně, že žádný plán nepřežije kontakt s nepřítelem. Boj o město trval dva měsíce.

V den vylodění se útok nepovedl

Britové se samozřejmě 6. června 1944 pokusili měst obsadit. Ale vojáky postupující z pláže Sword zastavila německá 21. tanková divize. Ta patřila k nejdůležitějším jednotkám, které se na obraně města podílely. O několik dnů později to Britové a Kanaďané zkusili znovu. Jejich jednotky narazily na části divize Panzer Lehr a 12. tankové divize SS. Tu tvořili bývalí členové Hitlerjugend známí svojí fanatičností a vedení nemilosrdným Kurtem Meyerem.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Obě strany měly veliké ztráty. Britští a kanadští velitelé poznali, že boj se zkušenými německými tankovými divizemi nebude lehký. Navíc z Atlantiku přišla bouře, která znemožnila zásobování jednotek z vyloďovacích pláží. Další operace mohli velitelé naplánovat na konec června. Boje dopadly se střídavými úspěchy. Někde se podařilo Němce o něco zatlačit, jinde ale obránci donutili útočníky se stáhnout.

Nepomohly ani bombardéry

Na 18. července Montgomery naplánoval hlavní útok. Cestu měl prorazit ranní nálet 2100 amerických a britských bombardérů. Ten zem proměnil v plochu plnou kráterů. Sice některé německé jednotky zničil, ale když se britské a kanadské tankové jednotky vrhly do útoku, přivítala je hustá palba děl ráže 75 a 88 milimetrů. Tanky které prorazily, nakonec narazily na zakopanou 12. tankovou divizi SS a byl konec. Pokus o průlom stál Brity 400 tanků.

iZdroj fotografie: Public Domain

Němci linie udrželi, ale situace se změnila začátkem srpna. V tu dobu americké jednotky na jihu konečně prolomily německou obranu a začaly rychle postupovat do Bretaně. Odpor německých jednotek vyčerpaných dvěma měsíci bojů se začal hroutit a začaly ustupovat. Snahy o dobytí Caen znamenaly na obou stranách ztrátu 101 tisíc mrtvých a raněných vojáku. Přes neúspěch měla bitva význam v tom, že vázala německé tankové divize. Ty nemohly bránit v americkém průlomu. Cean bylo téměř zničené.

Zdroj: Dday Overlord

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vlastnit auto bude výsadou boháčů. Zbytek lidí by si měl raději rychle zvyknout na jízdu autobusem a chůzi pěšky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Současná válka proti Rusku má hluboké kořeny, Ukrajina byla sužována krutými konflikty po staletí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Osvědčené praktiky, jak se zbavit bolesti kloubů. Bohatě stačí ležet v posteli a udělat 1 pohyb
adbz.cz
adbz.cz
5členná rodina bydlí v autobuse. Na nákladech ušetří 2/3 toho, co běžná domácnost, a mají mnohem víc