V Pardubicích přibyla nová lavička. Připomíná padlé kolegy i veterány

Je jich už 86 a jsou rozmístěny po České republice, na Slovensku, ve Velké Británii a Afghánistánu. Jde o tzv. vzpomínkové lavičky, které vzdávají hold padlým vojákům za jejich hrdinství. Jedna další stojí od letošního 11. listopadu také v areálu kasáren 14. pluku logistické podpory v Pardubicích.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Další lavička se objevila v Pardubicích

Na jejich životy a hrdinství se nezapomene

Tato konkrétní vzpomínková lavička je věnována nejen válečným veteránům, ale také dvěma kolegům, kteří už bohužel nejsou na tomto světě. K uctění jejich památky jsou u lavičky vysazeny také dva stromy. Díky tomu zde vznikl vlastně také malý vzpomínkový háj, který zaručuje to, že se na jejich životy a hrdinství se nezapomene.

Přátelství a hodnoty, které trvají až za hrob

Nápad na vytvoření takového malého pietního místa vzešel přímo od vojáků. Ti také zorganizovali finanční sbírku, která velmi pomohla rodinám zemřelých kolegů. Právě jejich vlastní iniciativa a nasazení jsou jasným důkazem toho, že mezi kolegy v armádě panují dobré přátelské vztahy a úcta k životu, kterou je neustále potřeba si připomínat. Vysazení stromů není pouhým prázdným gestem, ale nese v sobě trvalé poselství, které dává každému najevo, že vojáci drží spolu a nezapomínají jeden na druhého.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Lavička jako místo piety i úcty

Lavičky jako místo piety a tiché úcty

Jak již bylo řečeno, takové lavičky je možné najít různě po světě. Nezřídka připomínají vyhaslý život nějakého vojáka, ale třeba i jinak významné osoby, které se zasloužily o všeobecný blahobyt. Určitě je velmi dobré neustále si tyto vzácné osobnosti připomínat a nezapomínat, že pro svou práci nebo přesvědčení často zaplatili tím největším, co měli, svým životem. Je nesmírně důležité myslet také na jejich pozůstalé rodiny, které mohou trpět nejen ztrátou blízkého člověka, ale také podstatným výpadkem příjmů. I proto se nezřídka pořádají finanční sbírky, které pomohou toto náročné období překlenout.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články