Během druhé světové války se válečných zločinů dopustily i Spojené státy. O jejich zrůdných činech se však moc nemluví

Během války došlo k množství odporných zločinů, přičemž nejčastěji se nám vybaví ty páchané nacisty. S čistým štítem však nevyvázly ani USA.

i Zdroj fotografie: Deutsche Fotothek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Historii píší vítězové a platí to také v případě 2. světové války. Pravděpodobně proto si většina lidí neuvědomuje, že i Spojené státy se během této války dopustily válečných zločinů. Ačkoliv je prokazatelné, že válečné zločiny spáchané nacistickým Německem byly zrůdnější a většího rozsahu, není možné bagatelizovat, nebo úplně ignorovat ty, které spáchaly Spojené státy.

Biscarský masakr zajatých vojáků

Prvním triumfem spojenců, ve snaze znovu získat Evropu, bylo obsazení Sicílie. Avšak již čtyři dny po jejím dobytí došlo k masakru, který se zapsal do dějin. Incident je známý pod označením Biscarský masakr a došlo během něho postupně k vraždě celkem 76 válečných zajatců (72 italských vojáků a 4 německých zajatců). Velitelé zodpovědní za vydání rozkazu byli následně souzeni.

iZdroj fotografie: Army Signal Corps / Creative Commons / Public Domain
Generál George Patton měl motivovat kapitány k vydání rozkazu popravit zajatce – on sám vše popírá

Lebka jako válečná trofej

Po útoku na Pearl Harbor se z Japonska stal hlavní nepřítel Spojených států. Nenávist vedla až k tomu, že mnoho amerických vojáků mrzačilo mrtvoly Japonců s cílem získat válečnou trofej – kupříkladu lebky, nebo kosti obecně. Masové rozšíření této praxe vedlo až k vydání směrnic v roce 1942 a 1944, které podobné činy zakazovaly.

Mučení pro potěšení během operace Teardrop

Americkou odpovědí na německé ponorky byla tzv. operace Teardrop, která probíhala v souladu s mezinárodním právem – až na jeden incident. Za válečný zločin je považováno dvoutýdenní mučení osmi náhodně vybraných členů posádky ponorky U-546, která potopila americkou loď USS Frederick C. Davis. Osm zajatců bylo umístěno na samotku, opakovaně mučeno a vystavováno nadměrné fyzické zátěži.

iZdroj fotografie: Crew of USS Hubbard / Creative Commons / Public Domain
Záchranný člun s posádkou, která přežila potopení ponorky U-546

Demonstrace moci na civilistech

Podle některých historiků se USA dopustily válečného zločinu při bombardování Drážďan, kde během tří dní a nocí v únoru 1945 zahynulo na 25 tisíc civilistů. Válečný zločin je to proto, že USA svým činem demonstrovaly Sovětskému svazu svoji moc a sílu a to na civilistech. I přes dvě oficiální vyšetřování provedená Spojenými státy, která akci shledala jako oprávněnou, historici trvají na svém.

Hrůzy koncentračních táborů vyvolaly odplatu

Můžeme polemizovat, jestli je některý z válečných zločinů omluvitelný. V tomto případě je jasné, že vojáci konali pod silným psychickým tlakem, neboť byli svědky hrůz, které se jim při osvobozování koncentračního tábora Dachau vypálily do paměti. Jako odpověď na 38 nákladních vagónů plných mrtvých těl popravili američtí vojáci německé zajatce. Počty se zdroj od zdroje liší, jeden uvádí 12, jiný 520 popravených Němců.

iZdroj fotografie: Arland B. Musser / Creative Commons / Public Domain
Hromadná poprava příslušníků SS při osvobozování koncentračního tábora Dachau

Ani američtí vojáci neudrželi chtíč na uzdě

Znásilňování je někdy chápáno jako přirozená součást války a ačkoliv je to špatně, je na tomto základě zametáno pod stůl a přehlíženo. Ani američtí vojáci se mu nedokázali vyhnout a podle odhadů (protože přesná čísla není možné získat) znásilnili během války a bezprostředně po ní desetitisíce žen v Německu, Francii, nebo v Japonsku.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články