Vánoce na bojišti za první světové války aneb Jak Červený kříž přispěchal na pomoc s vánočkami

Za první světové války nastoupilo do války 50 000 australských dobrovolníků. Mnozí z nich trávilo Vánoce mimo domov poprvé v životě.

i Zdroj fotografie: Uživatel Kaye / Public Domain
                   

Vánoce, čas pohody, klidu a míru, který trávíme v teple domova s našimi nejbližšími, s dobrým jídlem a klidem v srdci. Válka s sebou však nenese ani jedno, a přesto lidé v období neklidu a válečných konfliktů Vánoce nezatratili a snažili se připomenout si svátky, jak nejvíce jim daná situace dovolovala. Během první světové války trávili mnozí vojáci Vánoce stovky a tisíce kilometrů od svých rodin. Pro mnoho z nich to bylo dokonce poprvé, co vánoční čas tráví mimo domov.

Svátky v prvních letech války

Pro obyčejné australské vojáky byly Vánoce v roce 1914 bezkonkurenčně těmi nejlepšími v jejich životě. Většina nových rekrutů australské armády byla i na poměry Commonwealthu z velmi chudého prostředí, a málokdy se předtím v životě například každý den dosyta najedli. A najednou většina z nich trávila své první válečné Vánoce v narychlo postavených výcvikových táborech v Egyptě, které byly poměrně dobře zásobovány potravinami.

iZdroj fotografie: Australian War Memorial / Public Domain

Britská armáda dokázala v té době udržovat dobré vztahy s místním obyvatelstvem a vojáci tak i díky tomu získali na vánoční stůl čerstvé potraviny. Na vánoce tak měli čerstvou zeleninu, ovoce nebo vajíčka. Někteří vojáci ve svých denících uvádějí, že ani maso nebylo v táborech velkou vzácností. V dalším roce 1915 pak mnoho australských rodin zasílalo k vánocům svým vojákům do Egypta balíčky s jídlem. Šlo převážně o konzervované potraviny, neboť balíčky musely strávit na moři kolem šesti týdnů, než se dostaly do cíle.

Bylo tak třeba poslat jídlo, které takovou cestu vydrží. Vojáci tak dostávali ze své domoviny touto cestou konzervovaný pudink, sušenky nebo konzervy obsahující mix různých vánočních dobrot. Na rozdíl od vojáků zemí Francie, Německa nebo Anglie neměli australští vojáci tentokrát jídlo během Vánoc na příděl. Vánoční čas tak byl pro australské vojáky malým požehnáním a jediným obdobím, kdy se mohli v celku dobře najíst.

Červený kříž přispěchal na pomoc

Přesto, že v roce 1918 utichly výstřely již v listopadu, mnoho australských vojáků dělilo ještě během vánoc od jejich nejbližších stále tisíce kilometrů. Ovšem zatímco v předešlých letech jim obstarávala sváteční jídlo armáda, s pomocí místních obyvatel to zvládli i částečně sami, nebo se mohli spolehnout i na balíčky od svých hodně vzdálených „blízkých“, o vánoční dobrotu se jim v roce 1918 postaral Červený kříž. Jeho pracovníci nechali totiž do Londýna poslat 25 000 vánoček určených pro australské vojáky sloužící ve Francii.

Jaká jídla chystáte na Štědrý den Vy?

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články