Legendární příběh dočasného vánočního příměří za První světové války aneb O Vánocích je lásky čas

Setkání britských a německých vojáků na Vánoce roku 1914 bylo uprostřed válečného běsnění unikátním zábleskem lidskosti.

i Zdroj fotografie: Neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

První světová válka šokovala svět svým rozsahem i svojí brutalitou, která neměla do té doby obdobu. O to cennější byly občasné projevy humanity, které alespoň trochu prosvětlovaly temnotu válečných let. Jedním z nejsilnějších příběhů je ten o dočasném vánočním příměří na západní frontě. Jak to s ním bylo doopravdy?

První válečné Vánoce na západní frontě

V roce 1914 vtrhla německá armáda do Belgie a do Francie. Francouzům a Britům se je však podařilo zastavit a to, co následovalo, předznamenalo další čtyři dlouhé roky: statická, zákopová válka. V jejích kulisách se však během vánočních dní odehrálo něco, co je dodnes předmětem údivu a obdivu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Britští vojáci, kteří to zažili, popisovali Vánoce 1914 následovně: na Štědrý večer, asi kolem osmé nebo deváté hodiny, se z německých zákopů ozval zpěv, rozsvítila se světla a nebylo těžké rozeznat konkrétní píseň, kterou byla známá Tichá noc, v německém pojetí Stille nacht, heilige nacht.

Britská odpověď a vzájemné setkání

Britové Němcům zatleskali, nechtěli ale zůstat pozadu a odpověděli svými vlastními vánočními písněmi. V rychlém sledu následovaly písně The First Noel, O Tannenbaum či The Red Flag. To hlavní mělo ale teprve přijít o den později. Vojáci opustili zákopy vzdálené pouhých 50 metrů od sebe a na území nikoho si vzájemně popřáli šťastné Vánoce.

Jak to bylo doopravdy?

S tímto příběhem se pojí velké množství mýtů a legend. Ty nejrozšířenější mluví o vánočním fotbalovém zápase mezi Brity a Němci. Pravou ovšem je, že i přes to, že se fotbalový příběh stal pevnou součástí populární kultury, pro jeho potvrzení ve skutečnosti chybí věrohodně zaznamenaná svědectví.

iZdroj fotografie: Public Domain

Příběh vánočního setkání ale pravdivý je, nejednalo se ovšem o jednu izolovanou událost. Podobné příběhy se udály na mnoha místech fronty. Je smutnou pravdou, že v dalších letech s tím, jak se válka protahovala a stávala se stále brutálnější, podobné projevy vzájemných sympatií prakticky zmizely.

I tak ale občas vojáci na obou stranách fronty dohodli alespoň na tom, že uzavřou krátký klid zbraní, který jim umožní pohřbít své mrtvé. Vánoční příměří je symbolem, který nám bude navždy připomínat, že i uprostřed válečné vřavy může být místo pro lidskost.

Zdroj: National Interest

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články