Vánoční zázrak z první světové války, vojáci uzavřeli příměří a vyměňovali si dárky

I když byla první světová válka brutální a tragickou událostí, dokázaly v sobě znepřátelené linie najít kousek lidskosti a na Vánoce v roce 1914 uzavřely mír.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Každá bitva nebo válka se sebou vždy přináší velký rozkol mezi celými zeměmi a početnými národy. Bratr nesmí věřit bratru a celé toto tragické období má za následek mnoho zmařených životů a také zničenou víru a naději. To, co se ale stalo na Štědrý den během první světové války v roce 1914, je důkazem toho, že i přes všechno v lidech stále existuje láska a alespoň malá část soucitu a porozumění.  

Vše začalo návrhem papeže Benedikta XV.

Jak už to ve válce chodí, měla každá strana pouze svou vidinu úspěchu a o nějakém Vánočním míru nikdo ani neuvažoval. Nikdo, až na tehdejšího papeže, Benedikta XV., který německou a britskou linii požádal o nastolení míru, alespoň pro tento jeden den, který by měl být právě znakem míru, naděje a lásky. Dočkal se ale razantního odmítnutí. Bylo však myšleno vážně, nebo se jednalo pouze o oficiální masku?

iZdroj fotografie: Unsplash

Nejdříve bylo celé odmítnutí myšleno vážně a očividně žádný z vojáků neměl zájem o projevení míru a dobré vůle vůči svým nepřátelům. Na Štědrý večer ale bylo vše jinak a vojáci se vynořili ze svých zákopů a vzájemně si zpívali koledy a přáli hezké Vánoce v jazyce svých protivníků. Zda se jednalo pouze o dočasný stesk a citlivost tohoto svátku se již nedozvíme, byl to ale první projev lidskosti, který dali vojáci od počátku války takto najevo.

Hrál se fotbal a podával švestkový puding

Někdo tvrdí že Bůh v tento den seslal na vojáky laskavost a dobrotu, jiní zase věří že se jednalo pouze o holý fakt lidského osamění a stesku po domově. Ať už to bylo jakkoliv, v tento den nebyla britská a německá armáda v nepřátelství ale společně oslavovali Kristovo narození. Poklidně a v dobré vůli hráli fotbal a vyměňovali si dárky v podobě cigaret a švestkového pudinku nebo jiných věcí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Došlo však i na pochmurnější úkol, a to převzít své mrtvé spolubojovníky, jejichž těla byla na nepřátelské straně, nebo v tzv. „zemi nikoho“ mezi liniemi. Duch Vánoc tak na malý moment dokázal spojit tyto dva lidské národy. Byl to však jediný a poslední náznak jakékoliv sympatie a stejné dění se již nikdy v žádné bitvě ani válce neopakovalo.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články