Legendární dámy, které se proslavily ve světě špionáže. Svým šarmem dokázaly získat ty nejtajnější informace

Nejlepší špiony má veřejnost často spojené s představou drsného muže. Ale ani ženy se profesi nevyhýbají. V některých ohledech mohou většinu mužů předčít.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Z některých špionážních příběhů jsou známá i ženská jména. Mnohé ženy špiónky dokázaly dosáhnout úspěchů, o kterých by se jejich mužským kolegům mohlo jenom zdát. Asi nejvíce z nich se proslavilo v akcích zaměřených proti fašistickému Německu, ale nejen zde. Za svoji činnost dokonce mohly zaplatit nejvyšší cenu, tedy svůj život. Toto jsou asi čtyři nejznámější špionky novodobé historie.

Exotická Mata Hari

Ačkoli její jméno zní cizokrajně, jednalo se o Holanďanku vlastním jménem Margaretha Geertruida Zelleová. Provdala se za důstojníka z Nizozemské východní Indie a zde se seznámila exotikou. Když se s manželem rozvedla, začala toho v Paříži využívat. Pracovala jako exotická tanečnice v orientálních úborech. Stala se německou agentkou, ale existuje podezření, že byla agentkou dvojitou. Francouzské úřady ji v roce 1917 v Paříži zatkly a později byla za zradu zastřelena.

iZdroj fotografie: Jacob Merkelbach / Public Domain

Virginia Hallová

Američanka, které byla známá i tím, že měla dřevěnou nohu. Na začátku druhé světové války se ocitla ve Francii a nakonec začala pracovat pro britskou SOE, kam byla přijata jako vůbec první agentka ženského pohlaví. Později pracovala i pro americkou OSS. Během války pomáhala z Francie pašovat informace i lidi zpět ke spojenců, nebo organizovala cesty opačným směrem. Jako jediná žena-civilitska dostala ve válce kříž na vynikající službu. Po válce se usadila s rodinou a Marylandu.

iZdroj fotografie: CIA / Public Domain

Krystyna Skarbeková

Polka, která byla agentkou britské SOE. Vydávala se zpočátku za novinářku sídlící v Budapešti, ale na lyžích se vydávala do Polska, kde šířila protinacistickou propagandu. Pro SOE pašovala hlavně informace o dění v Polsku. Opakovaně jí hrozilo dopadení, ale vždy se mu vyhnula. Jednou si údajně rozkousala jazyk, aby mohla předstírat nákazu tuberkulózou. Byla prý oblíbenou agentkou Winstona Churchilla. Válku přežila, ale v roce 1952 ji ubodal žárlivý milenec.

Krystyna Skarbek podczas wypoczynku w górach.

Zveřejnil(a) Instytut Pamięci Narodowej dne Středa 1. května 2019

Nancy Wakeová

Manželka bohatého francouzského průmyslníka, která se rozhodla připojit se k protiněmeckému odboji. Díky ní se podařilo navázat spojení mezi odbojem a britskými tajnými službami. Později se připojila k SOE. Gestapo ji znalo jako Bílou myš a dokonce na ni vypsalo odměnu 5 milionů franků. Vypráví se dokonce příběh, jak jedním sekem zabila strážného SS. Za své činy byly ve Francii jmenována rytířem Čestné legie a oceněna americkou Medailí svobody. Zemřela v roce 2011 ve věku 98 let.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Znáte ještě nějaké další ženské špionky a jejich činy?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články