Vědec, který se pokusil napodobit zemětřesení a vyrobil skákající bombu, se umístil v anketě 100 největších Britů

Barnes Wallis byl vědec, který přišel se šílenými nápady jako je skákací bomba nebo bomba, co dokáže vyvolat zemětřesení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento ve Spojeném království velmi slavný muž byl britským vědcem a vynálezcem za 2. světové války. Barnes Wallis, který nejvíce proslul svou takzvanou skákající bombou, má na kontě i další neobvyklé vynálezy. Ty se dokonce i využily v boji, například během druhé světové války byla při operaci Chastise poprvé použita jeho skákající bomba.

Další vynález bomby, která způsobila zemětřesení 

Jeho skákající bomba nesla název Upkeep a poprvé byla použita ke zničení přehrady. Wallis ve svých zvláštních vynálezech pokračoval a přišel třeba se seizmickou bombou. Ta byla zkonstruována tak, že se při dopadu zavrtala několik metrů do země a teprve poté došlo k explozi. To způsobilo rázové vlny, které mají mnohem ničivější následky než výbuch na povrchu.

iZdroj fotografie: Gary Todd / Creative Commons / CC0

Běžné bomby za druhé světové války byly konstruovány tak, aby byl jejich plášť co nejtenčí a výbušné náplně se do nich vešlo co nejvíce. Velmi účinné tak byly při použití proti takzvaným měkkým cílům jako jsou domy, budovy, koleje apod. Avšak proti odolnějším, mezi něž patřily bunkry, toho moc nezmohly. Objekty s tloušťkou zdí okolo 5 metrů zůstaly po explozi téměř netknuté.

Řešením byla rázová vlna

Aby Wallis ničení zefektivnil, dostal nápad na sestrojení nové bomby. Pokud chcete zničit bunkr nebo opevněná objekt, potřebujete rázovou vlnu. Samotná exploze o vysoké teplotě a úlomcích totiž moc nezmůže. Problém ale spočívá v tom, že rázové vlny se vzduchem šíří velice špatně. Wallis proto přišel s nápadem. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

A sice nechat bombu pádem zavrtat do země, kde by se rázová vlna šířila o poznání lépe. Poprvé byla tato bomba použita proti vlakovému tunelu Saumur roku 1944. V anketě ,,100 největších Britů” z roku 2002 se Wallis umístil na 95. místě. Příběh vynálezce byl dokonce ztvárněn ve filmu z roku 1955 – The Dam Busters.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články