Hrdinský příběh vojáka, kterého zapomněli v Dunkerque. Loď sice nestihl, do Anglie se ale dostal po svých

Ne všechny vojáky se Britům podařilo stáhnout z pláží u Dunkerque. Většina skončila v zajetí, ale byli i tací, kteří si zvolili jinou cestu.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když v květnu 1940 vojska nacistického Německa smetla Francouze a Brity, obklíčila statisíce vojáků poblíž atlantských pláží u Dunkerque. Britové zahájili operaci Dynamo. Obklíčené vojáky se jim do 4. června podařilo evakuovat. Jakkoli byla tato operace neuvěřitelně úspěšná, nemohlo se při ní podařit zachránit úplně všechny. Vojáci pak putovali do zajateckých táborů. Až na výjimky.

Místo přenechal raněnému

Jednou z takovou výjimek byl 20letý Bill Lacey. Sloužil jako střelec u 2. praporu Gloucestershirského regimentu. I on byl mezi těmi, kdo se ocitli na plážích. Zachoval se šlechetně a místo ve člunu zanechal zraněnému spolubojovníkovi. Pak ale zjistil, že loď, která ho měla odvézt, odplouvá. Zkusil to ještě s vorem, ale ten byl prostřílený. A tak bylo jasné, že ve Francii uvízl a domů se nedostane.

iZdroj fotografie: Public Domain

Byl svědkem toho, jak němečtí vojáci zajímají jiné Brity, kteří již evakuaci nestihli. Rozhodl se neskončit v zajetí, ale vydal se směrem na jih. Doufal, že se mu poštěstí narazit na jiné vojáky a třeba se nějak dostat domů. Aby byl nenápadný, musel se zbavit zbraně a uniformy, kterou nahradil ukradeným pracovním oblečením. Problémem bylo, že neuměl francouzsky. Když někoho potkal, jen pokýval a pokračoval dále.

Z hladu jedl i slámu

Musel být neustále ve střehu, protože všude byly německé hlídky. Navíc si potřeboval obstarat nějaké jídlo. Buď něco k snědku našel nebo ukradl. Byl prý tak hladový, že jedl slámu namočenou v margarínu. Jednoho dne se na něho usmálo štěstí. Našel u břehu malou rybářskou loď. Počkal, až se setmí, odvázal ji a přes moře zamířil směrem k Velké Británii. Sem se mu podařilo dojet a vyčerpaného ho zajali a odvezli k tvrdému zpravodajskému výslechu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Zde mu nejprve nechtěli uvěřit, že plné čtyři měsíce putoval Francií. Ovšem jeho údaje seděli, včetně tak články o údajném britském vojákovi toulajícím se francouzským venkovem a ukradené lodi ve francouzském tisku. Nakonec byl přijat zpět do britské armády a díky svým praktickým zkušenostem skončil v divizi pro zvláštní operace. Podařilo se mu přežít i celou válku a dožil se požehnaných 91 let.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články