Legendární operace Chromite: Spojenci zachránili Jižní Koreu od komunistické diktatury vyloděním u Inčchonu

V září 1950, jen tři měsíce po severokorejské invazi, držela jihokorejská vojska a jejich spojenci už jen jeden cíp poloostrova. Američany trápily organizační problémy.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Dne 25. června 1950 překročila Severokorejská lidová armáda (NKPA) 38. rovnoběžku a zaútočila na Jižní Koreu, kde se za pomoci drtivé síly a extrémního násilí pokusila dosáhnout svého národního strategického cíle. Přestože Spojené státy čelily v tomto období vážným problémům v rámci strukturování svých vlastních sil a jejich bojové připravenosti, jednání Severokorejské lidové republiky nezůstalo bez povšimnutí. 

Plán byl promyšlen do posledního detailu

Dne 29. června 1950, při leteckém průzkumu korejského území, došel generál MacArthur k závěru, že jediným způsobem, jak zastavit ofenzívu NKPA, je provést společnou obojživelnou operaci. MacArthur byl přesvědčen, že společný útok v Inčchonu poskytne jeho silám jedinečnou příležitost napadnout kritickou slabinu nepřítele – jeho komunikační i hlavní operační linie. Ačkoli se jednalo o riskantní krok, vše napovídalo skutečnosti, že lepší možnost neexistuje.

Společná strategická plánovací a operační skupina (JSPOG) původně plánovala provést obojživelný výsadek s kódovým označením operace Bluehearts, a to již 22. července 1950. Tento plán spočíval ve vylodění americké divize v týlu NKPA s cílem přerušit její komunikační linie, narušit velení i logistiku a zmocnit se města Soul. Operace Bluehearts, naplánovaná ve velmi krátké době, tehdy nevzbudila ze strany nepřítele nikterak velkou pozornost. Otevřela však cestu právě k vylodění v Inčchonu.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Vylodění amerických jednotek na pláži Red Beach v Inčchonu, 16. září 1950

Ještě před samotným schválením operace generála MacArthura, která dostala označení Chromite, měla JSPOG připravené detailní postupy a návody na její provedení. Generál měl navíc v rezervě hned tři operační plány. Prvním akčním plánem byla operace 100-B, jež počítala s obojživelným vyloděním na západním pobřeží Inčchonu. Druhý operační plán 100-C počítal s obojživelným vyloděním na západním pobřeží Kunsanu. Ten poslední, 100-D, pak požadoval obojživelné vylodění na východním pobřeží.

Sám MacArthur však po celou dobu upřednostňoval myšlenku obojživelného vylodění právě u Inčchonu, tedy plán 100-B. Zároveň se pokoušel prosadit plán, v rámci něhož by současně s vyloděním zaútočily americké jednotky u Pusanu. Generál totiž doufal, že by překvapivý útok pomohl prolomit pusanský perimetr. Jako den D byl zvolen 15. září 1950. A to zejména kvůli předpokládaným příznivým povětrnostním i hladinovým podmínkám, které měly umožnit námořním plavidlům vysadit útočné síly přímo u břehu. 

Prudký úder do slabiny nepřítele

Dne 4. září 1950 zahájila JTF-7 (Combined Joint Task Force) prudkou palbu, při níž se pokusila vymezit a izolovat společný operační prostor pro blížící se operaci Chromite. Palba postupně přešla v intenzivní bombardování s cílem omezit nepřátelské dělostřelectvo v okolí přístavu Inčchon. V noci z 12. na 13. září pak JTF-7 provedla klamnou operační akci, která měla pomoct udržet iluzi o neměnící se poloze obojživelného výsadku hlavních útočných sil. Klamná operace, na níž se podílely americké speciální síly a britské Royal Marine Commandos, byla úspěšná.  

Do 24 hodin od prvního vylodění obsadili vojáci JTF-7 kritické pozice v okolí Inčchonu a izolovali přítomné severokorejské jednotky od pusanského perimetru. Severokorejští vojáci nacházející se v oblasti byli rychlostí, s jakou dokázala JTF-7 vysílat bojové síly z moře, zaskočeni.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Znovudobytí města Soul, 28. září 1950

V nadcházející fázi operace Chromite, která započala 16. září, získala JTF-7 předsunuté pozice zajišťující dálnici vedoucí do Soulu. Přičemž již následující den se jednotkám podařilo získat výhodné pozice i na samém okraji jejich hlavního cíle – letiště Kimpcho. Dne 18. září se pak, k překvapení severokorejských vojáků, spojenci úspěšně zmocnili letiště, čímž v podstatě zpečetili porážku NKPA. Dobytí tohoto strategického bodu značně posílilo schopnost vzdušných sil narušit severokorejské operační i komunikační linie.  

Operace Chromite byla brilantně naplánovanou vojenskou akcí, která využila momentu překvapení k demoralizaci NKPA. A umožnila silám generála McArthura přejít do ofenzívy. Chromite zvrátila průběh války, zachránila tisíce životů, vedla k osvobození Soulu a nakonec i k obnovení 38. rovnoběžky. 

Proč je operace Chromite oblíbeným tématem dnešních vojenských stratégů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články