Legendární operace Chromite: Spojenci zachránili Jižní Koreu od komunistické diktatury vyloděním u Inčchonu

V září 1950, jen tři měsíce po severokorejské invazi, držela jihokorejská vojska a jejich spojenci už jen jeden cíp poloostrova. Američany trápily organizační problémy.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Dne 25. června 1950 překročila Severokorejská lidová armáda (NKPA) 38. rovnoběžku a zaútočila na Jižní Koreu, kde se za pomoci drtivé síly a extrémního násilí pokusila dosáhnout svého národního strategického cíle. Přestože Spojené státy čelily v tomto období vážným problémům v rámci strukturování svých vlastních sil a jejich bojové připravenosti, jednání Severokorejské lidové republiky nezůstalo bez povšimnutí. 

Plán byl promyšlen do posledního detailu

Dne 29. června 1950, při leteckém průzkumu korejského území, došel generál MacArthur k závěru, že jediným způsobem, jak zastavit ofenzívu NKPA, je provést společnou obojživelnou operaci. MacArthur byl přesvědčen, že společný útok v Inčchonu poskytne jeho silám jedinečnou příležitost napadnout kritickou slabinu nepřítele – jeho komunikační i hlavní operační linie. Ačkoli se jednalo o riskantní krok, vše napovídalo skutečnosti, že lepší možnost neexistuje.

Společná strategická plánovací a operační skupina (JSPOG) původně plánovala provést obojživelný výsadek s kódovým označením operace Bluehearts, a to již 22. července 1950. Tento plán spočíval ve vylodění americké divize v týlu NKPA s cílem přerušit její komunikační linie, narušit velení i logistiku a zmocnit se města Soul. Operace Bluehearts, naplánovaná ve velmi krátké době, tehdy nevzbudila ze strany nepřítele nikterak velkou pozornost. Otevřela však cestu právě k vylodění v Inčchonu.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Vylodění amerických jednotek na pláži Red Beach v Inčchonu, 16. září 1950

Ještě před samotným schválením operace generála MacArthura, která dostala označení Chromite, měla JSPOG připravené detailní postupy a návody na její provedení. Generál měl navíc v rezervě hned tři operační plány. Prvním akčním plánem byla operace 100-B, jež počítala s obojživelným vyloděním na západním pobřeží Inčchonu. Druhý operační plán 100-C počítal s obojživelným vyloděním na západním pobřeží Kunsanu. Ten poslední, 100-D, pak požadoval obojživelné vylodění na východním pobřeží.

Sám MacArthur však po celou dobu upřednostňoval myšlenku obojživelného vylodění právě u Inčchonu, tedy plán 100-B. Zároveň se pokoušel prosadit plán, v rámci něhož by současně s vyloděním zaútočily americké jednotky u Pusanu. Generál totiž doufal, že by překvapivý útok pomohl prolomit pusanský perimetr. Jako den D byl zvolen 15. září 1950. A to zejména kvůli předpokládaným příznivým povětrnostním i hladinovým podmínkám, které měly umožnit námořním plavidlům vysadit útočné síly přímo u břehu. 

Prudký úder do slabiny nepřítele

Dne 4. září 1950 zahájila JTF-7 (Combined Joint Task Force) prudkou palbu, při níž se pokusila vymezit a izolovat společný operační prostor pro blížící se operaci Chromite. Palba postupně přešla v intenzivní bombardování s cílem omezit nepřátelské dělostřelectvo v okolí přístavu Inčchon. V noci z 12. na 13. září pak JTF-7 provedla klamnou operační akci, která měla pomoct udržet iluzi o neměnící se poloze obojživelného výsadku hlavních útočných sil. Klamná operace, na níž se podílely americké speciální síly a britské Royal Marine Commandos, byla úspěšná.  

Do 24 hodin od prvního vylodění obsadili vojáci JTF-7 kritické pozice v okolí Inčchonu a izolovali přítomné severokorejské jednotky od pusanského perimetru. Severokorejští vojáci nacházející se v oblasti byli rychlostí, s jakou dokázala JTF-7 vysílat bojové síly z moře, zaskočeni.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Znovudobytí města Soul, 28. září 1950

V nadcházející fázi operace Chromite, která započala 16. září, získala JTF-7 předsunuté pozice zajišťující dálnici vedoucí do Soulu. Přičemž již následující den se jednotkám podařilo získat výhodné pozice i na samém okraji jejich hlavního cíle – letiště Kimpcho. Dne 18. září se pak, k překvapení severokorejských vojáků, spojenci úspěšně zmocnili letiště, čímž v podstatě zpečetili porážku NKPA. Dobytí tohoto strategického bodu značně posílilo schopnost vzdušných sil narušit severokorejské operační i komunikační linie.  

Operace Chromite byla brilantně naplánovanou vojenskou akcí, která využila momentu překvapení k demoralizaci NKPA. A umožnila silám generála McArthura přejít do ofenzívy. Chromite zvrátila průběh války, zachránila tisíce životů, vedla k osvobození Soulu a nakonec i k obnovení 38. rovnoběžky. 

Proč je operace Chromite oblíbeným tématem dnešních vojenských stratégů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout