Vyhrála slova Wintsona Churchilla druhou světovou válku?

Winston Churchill dokázal využít svou vadu řeči. Svůj národ motivoval natolik, že mnoho lidí tvrdí, že právě jeho projevy přispěly k vítězství.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain
                   

Druhá světová válka byl globální konflikt, který zasáhl téměř celý svět, ať už šlo o ekonomické, anebo přímo fyzické dopady. Během tohoto největšího konfliktu se stal britským politikem, státníkem a premiérem Spojeného království Winston Churchill. Na západě je dokonce považován za jednoho z nejvýznamnějších státníků 20. století. K tomu všemu byl jednou z hlavních postav, které přispěly během války k porážce nacistického Německa pod vedením Adolfa Hitlera.

Dokázal sjednotit a motivovat celý národ

Winston Churchill se stal velkým řečníkem i přesto, že to ze začátku neměl vůbec jednoduché. Trpěl vadou řeči, což vedlo k častým posměchům na jeho jméno. To všechno však zvládl a stal se z něj veřejný mluvčí, který hrál významnou roli při vítězství během druhé světové války. Jeho památné projevy dokázaly posílit odhodlání Británie během temných dnů největší války na světě. Churchill si byl dobře vědom síly svých slov, a tak ji využil. Dokázal motivovat a psychicky posílit celý svůj národ, což významně přispělo k vítězství.

iZdroj fotografie: Uživatel Beadell, S J (Lt) / Creative Commons / Public Domain

Když se stal v květnu 1940 Churchill předsedou vlády, moc dobře si uvědomoval, že je právě na něm, aby dostatečně inspiroval a motivoval svůj národ. Mělo to však drobný háček. Winston byl už od mládí nervózní, když měl mluvit před více lidmi a měl poněkud zastaralý slovník. S těmito problémy se však rozhodl bojovat, a díky procvičování a přípravě projevů vyhrál.

Churchill dostal Nobelovu cenu za literaturu

Mimo své politické schopnosti byl také skvělým spisovatelem, a za svou práci byl v roce 1953 odměněn Nobelovou cenou za literaturu. Churchill měl jednu velice užitečnou schopnost. Dokázal svůj národ psychicky pozvednout a motivovat i v těch nejtěžších chvílích. Do svých projevů uměl vložit představivost tak dobře, že dokázal posluchače přenést přímo na místo bitvy.

iZdroj fotografie: Ministerstvo zahraničních věcí a obchodu / Creative commons / CC BY

Churchill trpěl vadou řeči, která mu paradoxně přinesla velký úspěch

Winston už od svého mládí nenáviděl svůj lisp (vadu řeči), kterou se snažil odstranit pravidelným cvičením. Po tom, co se stal předsedou vlády, byl za tuto poruchu tak rád, že si dokonce nechal speciálně navrhnout takové zubní náhrady, které by zachovaly jeho vadu. Jedna z těchto zubních náhrad se stále nachází v muzeu Royal College of Surgeons v Londýně.

Nejslavnější projev přednesl 18. června 1940

Churchill přednesl projev s názvem „Bitva o Británii“, který si dlouho připravoval a přepracovával. Věděl totiž, jak moc na této řeči záleží. Jeho slova inspirovala Brity natolik, že je považovaly za „odvážné a nadějné,“ díky čemuž mu následně výrazně stoupla oblíbenost.

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články