Legendární bitva o Guadalcanal znamenala obrat v pozemních bojích v Pacifiku. Američané se mnohému naučili

Při vylodění na Guadalcanalu USA poprvé zaútočily na Japonce na zemi. Američané se tak naučili, co potřebují při obojživelných operacích.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Po útoku na Pearl Harbor v prosinci 1941 USA a další země ztratily v Pacifiku mnohá území. Japonce se podařilo zastavit v květnu 1942 v bitvě v Korálovém moři a zabránit vylodění na jihu Nové Guineje. O měsíc později pak potopení čtyř jejich letadlových lodí u Midway značně oslabilo japonské námořnictvo. Ale to neznamenalo jejich porážku, císařští vojáci ovládali mnoho ostrovů ve velké části Pacifiku.

Letiště bylo stěžejní

Spojené státy začaly plánovat první pozemní útoky již na jaře 1942. Jejich cílem byly Šalamounovy ostrovy, ale Guadalcanal na jejich seznamu chyběl. Původně se chtěli zmocnit ostrova Tulagi a Santa Cruz. V červenci zjistili, že na Guadalcanalu Japonci začali stavět letiště. Z něho by ovládali celou jižní část souostroví a tomu bylo třeba zabránit. Ohrožovali by odtud i zásobování Nového Zélandu a Austrálie.

iZdroj fotografie: Public Domain

Americké velení se rozhodlo vynechat ostrovy Santa Cruz a vrhnout síly k útoku na letiště a na nedaleké Tulagi, kde byly vhodné podmínky pro hydroplány. Na konci července se tak u Fidži shromáždila invazní flotila 75 plavidel, na kterých bylo 16 tisíc vojáků. Většinou čerstvě vycvičených příslušníků 1. divize námořní pěchoty pod velením generála Alexandra Vandegrifta.

Japonci o soustřeďování amerických sil věděli, ale domnívali se, že chtějí posílit Novou Guineu. Napomohlo i počasí, díky kterému se plující lodě skryly. Vylodění 7. srpna tak bylo pro japonské velení obrovským překvapením. Zatímco na Tulagi a okolí se posádka bránila, vylodění na Guadalcanalu se obešlo bez odporu. Japonci a dělníci budující letiště utekli. Nechali za sebou i zásoby, což bylo štěstí. Námořní pěchota jich měla nedostatek.

Krutá porážka na moři

Zatímco se pěšáci úspěšně vyloďovali a rozšiřovali zabrané území, včetně rozestavěného letiště, japonské velení bylo nucené začít situaci řešit. Vyslalo první letecké útoky a připravovalo vojáky na posílení japonské posádky. Vyslalo flotilu, jejímž jádrem bylo sedm křižníků. Ty v noci z 8. na 9. srpna napadly americké hlídky u ostrova Savo a potopily jim čtyři křižníky. Američané se museli od Guadalcanalu stáhnout a zanechat mariňáky jen s omezenými zásobami.

iZdroj fotografie: Public Domain

Těm se naštěstí během několika dní podařilo uvést do provozu Hendersonovo letiště, jak plochu nazvali, a na ostrov mohly přiletět první bojové letouny. Zabezpečili také perimetr kolem letiště. Kvůli nedostatečným zásobám trpěli hlady a mnozí dostali i úplavici. Japonci také přisunuli posily a opakovaně na Američany v srpnu i září útočili. Ti se i díky japonskému podcenění nepřítele a strategickým chybám ubránili.

Boje o Guadalcanal pokračovaly se střídavými výsledky až do února 1943. V okolí ostrova se odehrálo několik námořních střetnutí, ve kterých obě strany přišly o řadu plavidel včetně letadlových a bitevních lodí. Američané dlouho díky letišti ovládali situaci ve dne, ale nebyli úspěšní v noci. Japonci nakonec po neúspěšných útocích a potížích se zásobováním své síly stáhli. Bylo to první americké pozemní vítězství v Pacifiku, které vyústilo v mnoho dalších vylodění.

Zdroj: ABMC, NationalWW2Museum

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články