Vzduchové balony během občanské války sehrály stěžejní roli při získávání informací i dělostřeleckých bitvách

Balony naplněné plynem se začaly pro armádní účely využívat již během občanské války, kdy sloužily pro pozorovatelské účely. O jejich výrobu se starala společnost Balloon Corps.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vynález vzduchového balonu velmi přispěl tehdejší době. Během americké občanské války zřídil pověřenec prezidenta Thaddeus SC Lowe společnost Union Army Corps Balloon. Jejím cílem bylo postavení sedmi plynem naplněných balonů, díky kterým by bylo možné provést vojenský průzkum požadované oblasti. Součástí plánů byl i transatlantický přelet, který musel být týden před plánovaným odletem zrušen.

Transatlantický let balonem byl zrušen

Během americké občanské války provozovala vzduchové balony firma Balloon Corps. Využívala je zejména pro pozorovatelské a průzkumné účely. Tehdejší americký prezident Abraham Lincoln se v této myšlence bezmotorových vzdušných plavidel velmi vzhlédl, a tak dostával jejich vývoj velkou podporu. Jelikož byl Thaddeus SC Lowe velmi vzdělaný v oblasti letectví, dostal právě on na starosti jejich hlavní vývoj. Lowe se technologií plynem naplněného balonu zabýval již před začátkem občanské války, kdy plánoval transatlantický let.

iZdroj fotografie: Americké námořnictvo / Creative Commons / Public Domain

Hlavním aeronautem se stal Thaddeus SC Lowe

Po vypuknutí americké občanské války se však rozhodl nabídnout zemi své znalosti a přispět k vývoji nové vojenské technologie v podobě balonů. Vláda se proto rozhodla založit samostatnou jednotku, která bude mít dostupné prostředky pro potřebný vývoj. Pověřila tak právě Thaddeus SC Lowe, který dostal funkci hlavního aeronauta. Ze všeho nejdříve byl pozván do Washingtonu DC, aby přesvědčil samotného prezidenta Lincolna. To se mu povedlo hned během úvodního letu přímo před Bílým domem.

Balloon Corps sloužila pro armádu Unie

Společnost Balloon Corps odstartovala svoji činnost 1. října roku 1861. Její výroba vyprodukovala celkem 7 vzdušných balonů, které sloužily pro armádu Unie. Na jejich palubu se vešlo maximálně 5 lidí, ale velkou nevýhodu představoval čas potřebný pro nafouknutí a celkově uvedení do provozu. Z toho důvodu byl vyroben i menší model, který byl sice pouze pro jednoho člena posádky, ale na druhou stranu potřeboval pouze zlomek doby pro nafouknutí a vzlétnutí.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain
Jeden z horkovzdušných balónů společnosti Balloon Corps

Ze všeho nejdříve se balony využívaly pro informování o situaci v bojích. Posádka balonů mohla jednoduše přihlížet průběhu války a informovat personál na zemi pomocí telegrafu, což bylo v té době velmi účinné. Lowe však později přišel s novým nápadem. Rozhodl se pomocí balonu a vlajek řídit dělostřeleckou palbu přímo ze vzduchu, odkud měl o celé sutuaci mnohem lepší přehled.

Neslavný konec společnosti Balloon Corps

Thaddeus SC Lowe, jako hlavní vůdce společnosti Balloon Corps, se v roce 1862 nakazil nepříjemnou nemocí, která ho donutila odpočívat. Mezitím bylo veškeré vybavení potřebné pro ovládání balonů odevzdáno armádě. Lowe tak Ballon Corps opustil v roce 1863 a téhož roku došlo k rozpuštění společnosti, protože se nenašel žádný člověk s podobnými zkušenostmi, jako měl Lowe.

Co říkáte na první balony využívané pro pozorovatelské účely?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články