Populární americký symbol představuje jeden z prvních hoaxů. Vzorem amerického Strýčka Sama byl obchodník s masem

Národní zosobnění USA a hrdina tamních patriotů. Stařík s bradkou a cylindrem sehrál významnou roli během obou světových válek.

i Zdroj fotografie: Library of Congress / Public Domain
                   

Existuje mnoho teorií o tom, jak populární americký symbol, Uncle Sam, česky Strýček Sam, vlastně vznikl. Strýček Sam představuje mužskou personifikaci Spojených států, podobně jako je tomu v případě Lady Liberty, která je zosobněním amerických ideálů. Uncle Sam se v minulosti těšil velké oblibě a byl hrdým symbolem celé země. Dle dnešních Američanů však reprezentuje pouze vládu Spojených států, nikoli celou zemi.

Předlohou ikony byl obchodník s masem

Sam Wilson sloužil během války v roce 1812 jako řezník a obchodník s masem, který dodával maso armádě. Jeho zboží bylo označeno zkratkou US, což jsou iniciály Spojených států; United States. V minulosti však tato zkratka nebyla obyčejnými lidmi běžně využívána a většina lidí nevěděla, co znamená. A jako mnoho jiných věcí v historii, některé tradice vznikají náhodou. Stejně jako tomu bylo v tomto případě.

Zveřejnil(a) U.S. Embassy Vienna dne Úterý 18. června 2013

Podle jedné teorie byly dodávky masa, označené písmeny US, vojáky z legrace zaměněny za Uncle Sam, tedy Strýček Sam. Podle další teorie to však byly zaměstnanci Sama Wilsona, kteří přišli s přezdívkou Strýček Sam, jako vyjádření vděku za to, že jim poskytl nová pracovní místa. Lidé si v té době přirozeně představovali, že podnikatelé jsou bezúhonní a poctivě pracující občané a je třeba k nim vzhlížet, stejně jako děti vzhlížejí a respektují starší.

Bohatá elita využila dobrého jména Strýčka Sama

Příběh o štědrém strýčku Samovi, který se dobře stará o své zákazníky i zaměstnance se stal velmi populární a rychle rozšířil mezi další podnikatele. Koncept se tak stal populární mezi americkou elitou, která jej využila k šíření myšlenek o tom, že bohatí mají zájem se starat o chudé a pomáhat slabším. První známou karikaturu strýčka Sama vytvořil v roce 1832 Andrew Jackson, který ve svém díle znázornil strýčka jako churavějícího staříka (tedy bídný stav Spojených států), a pokusil se tak postavit bankovní elitě.

Zveřejnil(a) Frank Beacham dne Čtvrtek 13. září 2018

V 50. letech 19. století Strýček Sam stále soutěžil s postavou jménem Bratr Jonathan o místo ikony země. Avšak po občanské válce se koncepty postav BJ a Strýčka Sama začaly prolínat s Abrahamem Lincolnem, další slavnou ikonou země a v 70. letech 19. století vznikl pod perem Thomase Nasta strýček Sam v podobě, jak jej známe dnes; dlouhé nohy, směšný kabát a bílé vousy.

Hrdý symbol země či zesměšnění vlády?

Existují spekulace, že podoba byla převzata od Dana Rice, slavného klauna, který v té době vystupoval s vycvičeným prasetem, neboť americká vládnoucí elita a vepřové maso mají dosti bohatou historii. Tyto spekulace však byly brzy pohřbeny extrémně nacionalistickým pojetím konceptu hrdinského Strýčka Sama.

V roce 1917 vytvořil James Montgomery Flagg náborový leták, který měl lákat k vojenské službě. Mezi léty 1917 a 1918 nechala americká vláda vytisknout celkem čtyři miliony plakátů se Strýčkem Samem. Stejnou náborovou metodu pak použila také během druhé světové války a za plakáty, které byly vyvěšeny po celé zemi, se jim Němci vysmáli.  Do dnešního dne se plakáty Strýčka Sama po celém světě hojně parodují.

Jaké další symboly, které reprezentují svou zemi, znáte?

Zdroj: Britannica

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články