Zcela zásadní věci, které si na své konto připsala pobřežní stráž během druhé světové války. Ne nadarmo se jim přezdívalo zabijáci

Pobřežní stráž hrála během druhé světové války velmi důležitou roli, jaké byly ty nejvýznamnější události, se kterými je spojena?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pobřežní stráž není vždy respektovaná adekvátně k její službě. Faktem však zůstává, že tato služba a její předchůdci bojovali od revoluce v každé válce. Nasazovali se do všech míst po světě a během druhé světové války z nich byli nemilosrdní zabijáci. Existují však velmi významné činy, jež pobřežní stráž dokázala uskutečnit během její nejsilnější generace.

První americké přepadení druhé světové války

12. září 1941, pár měsíců před útokem na Pearl Harbor, provedla posádka lodi „cutter“ první přepadení a to v Grónsku, kde na základě obranné smlouvy vyšetřovala podezřelou výsadkovou skupinu ukrytou ve fjordu. Následně se ukázalo, že to byli „SS Buskoe“. Pobřežní stráž vnikla do nepřátelského plavidla, kde zajala 3 nory a německé komunikační zařízení. Při výslechu kapitána zjistili, že loď fungovala jako relé pro nacistické rozhlasové stanice. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V den D vytáhla z vody přes 400 mužů

Pobřežní stráž hrála důležitou roli v tento den a měla posloužit pro přistání vojáků. Kvůli velikosti této operaci je námořnictvo požádalo k poskytnutí další flotily na záchranu američanů, kteří uvízli ve vodě. Stráž se postavila k této výzvě velice hrdě a připravovala se ze svých zkušeností, které nabírala po staletí. Když akci zahájili, bylo jim řečeno, aby zůstali dvě míle daleko od břehu, ti však přijeli ještě blíže, aby zachránili více mužů. Celkově služba vytáhla z vody více než 400 vojáků.

Obsluha plovoucí meteorologické stanice v Atlantiku

Pro americké vojsko bylo vždy v boji, který se odehrával v Atlantiku, výhodou povědomí o počasí. Proto byl den D úspěšný, jelikož Amerika věděla o zlomu bouří, které byly pro nacisty ne zcela zřejmé. Obsazení meteorologických stanic bylo však ve válečném prostředí riskantní. Pobřežní stráž vyslala staré a nedostatečně vyzbrojené lodě na mise pro sledování počasí. Ty zůstaly na jednom místě a shromažďovaly údaje, což bylo velmi náchylné k útoku. V roce 1942 tak náhle zmizel USCGC Muckeget, který podlehnul torpédovému útoku a vyžádal si životy více než sto vojáků a čtyřech civilistů. 

Zdroj: We Are The Mighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články