Revoluční drony Switchblade míří na Ukrajinu: Nová dodávka zbraní má pomoci Ukrajině zřídit zoufale nutnou bezletovou zónu

Součástí nejnovějšího balíčku americké bezpečnostní pomoci Ukrajině v hodnotě téměř 18 miliard korun jsou zbraně, které mohou invazním ruským silám zasadit tvrdou ránu.

i Zdroj fotografie: US Marine Corps
                   

V reakci na tvrdý a rozhodný odpor Ukrajiny, která čelí agresivní invazi ze strany Ruska, oznámila americká vláda poskytnutí dalšího balíku na pomoc ukrajinské armádě. Tentokrát v celkové hodnotě téměř 18 miliard korun. Kromě protiletadlového kompletu Stinger, protitankových zbraní a bezpilotního letadla zašle Bidenova vláda na Ukrajinu stovku bezpilotních prostředků Switchblade, jinak známé také jako „kamikadze drony“. Nová dodávka zbraní by měla Ukrajině pomoct ve zřízení bezletové zóny, aniž by bylo třeba přímého zásahu západních zemí.

Sebevražedné drony byly využity v Afghánistánu

Switchblade je, zjednodušeně řečeno, dron na jedno použití, který je dostatečně malý na to, aby se vešel do batohu. Dokáže vyvinout rychlost kolem 100 km/h a je vybaven kamerami, navigačními systémy a rovněž výbušninami. Na rozdíl od jiných naváděných zbraní je Switchblade schopen okamžitě přerušit misi a následně se znovu zaměřit na jiný cíl, vše v závislosti na pokynech operátora. Právě schopnost odvolat drony během již rozjeté akce, například pokud by se v ohrožení ocitli civilisté, činí americké drony zcela výjimečnými.

Sebevražedné drony, vyznačující se svou vynikající přesností, se poprvé osvědčily v boji proti extrémistickým fundamentalistům v Afghánistánu. Právě zde rovněž získaly své pozoruhodné renomé. K dnešnímu dni jsou dostupné hned dvě verze dronu: Switchblade 300 a větší Switchblade 600. Ty se od sebe liší především velikostí, doletem, množstvím munice, kterou jsou schopny nést, a pochopitelně i silou výbuchu.

Zveřejnil(a) Davide Messori dne Středa 16. března 2022

Switchblade 300, jenž je využíván Velitelstvím speciálních sil USA od roku 2010, nese výbušnou nálož o velikosti miny Claymore (směrová protipěchotní mina) a je určen především k likvidaci pěchotních a dělostřeleckých cílů v týlu nepřátelské armády. Rovněž se hodí například k likvidaci velitelských stanovišť.

S délkou 30 centimetrů a hmotností kolem 2,7 kg lze Switchblade 300 odpalovat z malého tubusu podobajícího se minometu. Varianta Switchblade 300 dosahuje rychlosti 160 km/h, ovšem se svou operační dobou, která se pohybuje pouze okolo 15 minut, jde skutečně jen o čistě taktický prostředek.

Novější verze má delší operační dosah

Novější Switchblade 600 je vybaven silnější výbušnou náloží a rovněž disponuje delším operačním dosahem, který v tomto případě činí kolem 40 minut. Za svým lehčím předchůdcem však zaostává v rychlosti. Se svou hmotností kolem 24,7 kg dokáže cestovat rychlostí asi 112 km/h.

Výbušnina, kterou je tento model vybaven, se podobá protitankové střele Javelin, a je tak pochopitelně určena k likvidaci těžších cílů, jako jsou tanky či obrněná vozidla. Model Switchblade 600 lze navíc snadno transportovat a rozmisťovat pomocí stacionárních i mobilních platforem, což operátorům dovoluje zasahovat cíle a zároveň minimalizovat riziko vystavení se nepřátelské palbě.

Kamikadze drony dokážou vysledovat, zaměřit a zasáhnout cíle, které nejsou přímo na dohled, a oba tyto „loudavé“ drony disponují palubním senzorem s GPS, jenž jim umožňuje zaměřovat a zasahovat i pohyblivé cíle. A jak již bylo zmíněno, jsou také vybaveny funkcí „wave off“, která operátorovi umožňuje kdykoli přerušit útok.

Bez pomoci se ukrajinská armáda neobejde

Ukrajinské jednotky již nyní využívají flotilu bezpilotních letounů turecké výroby. Jedná se o bezpilotní letouny Bayraktar TB2, jež Turecko prodalo již více než desítce zemí, včetně Ázerbájdžánu, Libye a Etiopie. Tyto bezpilotní letouny se v počátečních fázích ruské invaze, dříve, než ruské síly stačily zřídit svou protivzdušnou obranu, těšily poměrně velkému úspěchu. Od kamikadze dronů, které by díky své taktické povaze mohly asistovat pozemním jednotkám při řešení četných problémů, si tak mnozí slibují velké věci.

Zveřejnil(a) Ningrumbintiburisantosa dne Čtvrtek 17. března 2022

Americká vláda již poskytla či přislíbila Ukrajině finanční pomoc přesahující 26 miliard korun. Tato částka zahrnuje více než 600 protiletadlových raket Stinger, 2 600 protiraketových systémů Javelin, granátomety, brokovnice, kulomety, téměř 40 milionů nábojů do ručních zbraní a mnoho dalších. Nový balíček ve výši 800 milionů dolarů (téměř 18 miliard korun) zahrnuje 800 protiletadlových kompletů Stinger, 2 000 kusů Javelin a 6 000 kusů přenosných protitankových zbraní AT-4.

Jak podle vás ovlivní nová dodávka zbraní konflikt na Ukrajině?

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články