Americké letectvo chce začít používat rakety k přepravě. Na projekt jim byl vyčleněno téměř padesát milionů dolarů

Americké letectvo má plánu začít používat rakety namísto letadel k doručování nákladů kamkoli na světě pouze do jedné hodiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Letectvo tuto informaci oznámila dne 4. června 2021. Projekt se nazývá Rocket Cargo a letectvo na něj uvedlo v žádosti o rozpočet na rok 2022 částku 47,9 milionů dolarů pro vývoj technologií a otestování. Myšlenka raketové logistiky ale není nová. Její náznak padl z úst generála Carltona D. Everharta II v roce 2018. Tenkrát se na něj údajně lidé dívali jako na blázna. 

První náznak raketové přepravy sklidil výsměch

Podle Everharta se v této nové technologii skrývá mnoho možností pro nové logistické systémy a tím pádem i pro nová pracovní místa a posílení ekonomiky. Rovněž by to podle něj byl obrovský přínos pro strategii a rozhodovací proces, protože přepravit pak náklad z bodu A do bodu B by netrvalo déle než hodinu. Lidé, kteří se generálovi dříve posmívali mu nyní dávají za pravdu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Od té doby se totiž změnily některé věci, jako například horní limity nákladu. Raketa by měla unést s jistotou to samé, co například letoun C-17 Globemaster III. Tím, jak jsou rakety větší, se zmenšují náklady na přepravu. Důležité bude ale ještě vyřešit, jakým způsobem by se doplňovalo palivo. To také vzhledem k ceně bude vysokou položkou. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Využití raket nejen při obraně, ale také k pomoci

Zásoby raket by se pak mohly využívat při katastrofách k poskytnutí pomoci, nebo pro netradiční mise ve vzdálených oblastech. Například cesta z Kalifornie na japonský ostrov Okinawa trvá nákladnímu letadlu C-17 zhruba 12 hodin. Raketa by zvládla stejný náklad přepravit za 30 minut. A přeci jen na rychlé logistice leží významná část schopnosti obrany a síly. 

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články