Američtí prezidenti budou v budoucnu létat nadzvukovým Air Force One. Výzkumy jedou na plné otáčky

Američtí prezidenti cestují letadly amerického letectva, dnes většinou jedním ze dvojice Boeing 747-200. Air Force One je volací znak letadla, ve kterém je prezident.

i Zdroj fotografie: Uživatel redlegsfan21 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Letadlem Air Force One by se v budoucnu mohlo stát nadzvukové letadlo, které cestuje rychlosti až Mach 2. Počítá s tím americké letectvo, které se v projektu spojilo se startupem Exosonic. Ten se zabývá vývojem nadzvukových dopravních letadel, u kterých by se eliminovala rázová vlna, která může působit škody. Ta je jedním z problémů nadzvukových letů

Žádné škody nad pevninou

Letoun by mohl být určen pro vysoké představitele vlády včetně prezidenta. „Letouny společnosti Exosonic mohou poskytovat nejvyšším americkým vůdcům a diplomatům rychlou přepravu po celém světě, aby se mohli setkat se světovými vůdci nebo reagovat na vývoj situace na zemi, uvedla společnost ve své tiskové zprávě. Podle ní by letadla mohla cestovat nadzvukovou rychlostí nejen nad mořem, ale i nad pevninou bez hrozby nějakých škod. To většinou vojenské letouny smějí jen v odůvodněných situacích.

iZdroj fotografie: Exosonic

Smlouva s prezidentským a výkonným ředitelstvím letecké přepravy amerického letectva má pomoci vyvinout a upravit komerční nadzvukové dopravní letadlo společnosti tak, aby vyhovovalo všem požadavkům. Tyto úpravy budou znamenat překonfigurování kabiny letadla, aby zahrnovala požadované ubytování, komunikační zařízení a bezpečnostní opatření. Nejvyšší politici USA by tak tady mohli pracovat a odpočívat.

Podpora více společností

Prozatím americké letectvo udělilo společnosti Exosonic dvouletý kontrakt z programu na výzkum inovací pro malé podniky v hodnotě ve výši jeden milion dolarů (22 milionů korun) na návrh prototypů pro nový Air Force One. Kromě toho podporuje i společnost Hermeus Corporation. Ta se snaží vyvinout stroje, které by mohly v budoucnu dosahovat až pětinásobku rychlosti zvuku.

iZdroj fotografie: Boeing

V současní době americký prezident nejčastěji používá jeden ze dvou letounů Boeing 747-200. Ty jsou speciálně upravené, aby sloužily jako mobilní kancelář. Mají například obranu proti protiletadlovým střelám a měly by odolat i EMP pulsu. Letadla jsou již tři desetiletí stará, proto by měla být brzy pořízena nová, ale podzvuková. Boeing má letectvu dodat upravené letouny verze 747-8.

Myslíte si, že budoucnost dopravy je v nadzvukových strojích?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články