Armáda spojených států vyvíjí dobíjecí stanici pro drony

Americká armáda počítá s tím, že do bojových misí začne nasazovat celé roje malých chytrých dronů. Ty mají celou řadu výhod – díky svým kompaktním rozměrům a nízké letové hladině jsou pomocí většiny senzorů prakticky nezaregistrovatelné, v případě ztráty dronu nejde o žádnou velkou škodu a za určitých podmínek může dron operovat úplně bez lidského dohledu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

To umožňuje nasazení tisíců malých dronů najednou. Zlikvidovat všechny pak pro nepřítele bude jen velmi obtížné.

Ale hromadné nasazení dronů vyžaduje určitou infrastrukturu. Proto americká armáda připravuje mobilní dobíjecí stanici, kterou bude moci naráz využívat více dronů. Čtyřletý výzkumný projekt, který armáda spolufinancuje 8 miliony dolarů, tedy zhruba 180 miliony korun, pro vojáky vede elektrotechnický institut Illinoiské univerzity v Chicagu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Díky svým kompaktním rozměrům a nízké letové hladině jsou drony pomocí většiny senzorů prakticky nezaregistrovatelné

Lepší než tisíce baterií

V současnosti hromadnému nasazení dronů na světových bojištích brání zejména nutnost jejich individuálního dobíjení, případně výměny celé baterie. Vzhledem k tomu, že drony vydrží na jedno nabití ve vzduchu jen několik hodin a různé výzvědné zařízení, jako jsou kvalitní kamery či infrakamery, jejich životnost výrazně zkracuje, by výzvědné jednotky musely kromě dronů samotných nosit stovky i tisíce náhradních baterií.

Požadavky na novou modulární dobíjecí stanici, jejíž první prototypy by měly být hotové v horizontu tří let, jsou proto vcelku pochopitelné:

  • Musí být schopna dobíjet více dronů zároveň, optimálně v řádu desítek kusů
  • Musí bát lehká, skladná a přenosná, aby ji v případě potřeby mohly transportovat i pěší jednotky
  • Musí obsahovat vlastní zdroje elektřiny, nejlépe solární panel a naftový agregát, aby ji šlo využívat i v případě, že není k dispozici jiný zdroj
  • Musí být maximálně autonomní, aby mohla být ponechána bez dozoru na strategickém místě, kde bude samostatně dobíjet vracející se drony.
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články