Bojový letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II představuje snahu o vytvoření jednotné víceúčelové stíhačky. Chybí mu k tomu jediná věc

Nízká palebná síla stíhacích letounů Lockheed Martin F-35 Lightning II v režimu stealth představuje jeden z největších nedostatků těchto letounů.

Letoun F-35 i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Americký bojový letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II představuje snahu o vytvoření jednotné víceúčelové stíhačky pro potřeby Amerického letectva a spojenců NATO. Letouny F-35 mají v různých verzích nahradit jiné letouny jako například McDonnell Douglas AV-8B Harrier nebo Fairchild A-10 Thunderbolt. V současné chvíli disponují F-35 různé státy, za příklad může sloužit Izrael, Japonsko či Austrálie.

Problém: malá palebná síla v režimu stealth

Každý letoun, který je určen k plnění úkolů v režimu stealth, musí splňovat určité předpoklady. Tím hlavním je nedetekovatelnost nepřátelskými radary. V souvislosti s tímto předpokladem je znemožněno vnější uložení zbraní na letounu – zbraně musí být integrovány uvnitř těla letounu. Stíhací letoun F-35 Lightning II může tímto způsobem nést ale pouze 4 střely typu vzduch-vzduch. Je to významně méně, než konkurenční letouny ruský Su-57 a čínský J-20, které takto unesou šest střel typu vzduch-vzduch.

iZdroj fotografie: Rob Shenk / Creative Commons / CC BY-SA
Letoun F-35 Lightning II

Z tohoto důvodu kupříkladu americké letectvo souběžně s F-35 pořizuje modernizované letouny Boeing F-15EX, které technologií stealth nedisponují, a které jsou schopny v krajním případě nést až 22 střel typu vzduch-vzduch. Před otázkou, jak malou palebnou sílu řešit, stojí i Japonsko. V jeho případě se uvažuje buď o vývoji jiného letounu, který by měl větší palebnou sílu za současného zachování technologie stealth, nebo o pořízení F-35 společně s dalšími letouny jako to udělalo USA.

Vměstnání více střel do F-35

Jednu z možných cest, kterými by se Japonsko mohlo vydat, představuje využití airframe letounu F-22 v kombinaci se senzory a elektronikou z letounu F-35. Takto zkombinovaný letoun by byl sice zkonstruovaný na úkor proběhnuvšího vývoje, avšak byl by schopný nést až osm střel typu vzduch-vzduch. Jinou možností je počkat na výsledek snažení firmy Lockheed Martin o vměstnání většího počtu raket do vnitřních prostor letounu F-35.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Creative Commons / Public Domain
Letoun F-35 Lightning II

Firma Lockheed Martin totiž proklamuje, že se úspěšně dopracovala konstrukčních konceptů pro integraci celkem šesti raket typu vzduch-vzduch do vnitřních zbraňových systémů letounů variant F-35A a F-35C. Pro samotný letoun by integrace většího počtu raket údajně znamenala zvýšení letuschopnosti a schopnosti přežití za současného zachování stealth schopností. Nicméně cena za úpravy vnitřního uspořádání letounu by byla velmi vysoká.

Zdroj: Thenationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články