Podívejte se, co se stane, když letoun při shazování bomby omylem zasáhne sám sebe. Bohužel jde o zcela běžnou událost

Při shazování bomb z letadel se může stát, že zasáhne nějakou část draku letounu. Proto se musí i zdánlivě jednoduchá operace provádět s maximální zodpovědností.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Shazování bomb z letounů není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. V řadě případů totiž došlo při shození k nárazu do vlastního letounu. Letoun letí velmi vysokou rychlostí, a bomba se po odjištění může stočit špatným směrem a zasáhnout nějakou část vlastního letadla. Takové případy naštěstí nejsou běžné, ale když už k nim dojde, jedná se o velký problém.

Shazování představuje určitá rizika zásahu vlastního letadla

Ať už se jednalo o operace ve druhé světové válce, nebo jiné boje, i rutinní akce představuje určité riziko. Na první pohled jednoduchý úkol se může ve vteřině změnit v katastrofu. To se také ukázalo při shazování bomb, které následně nabraly špatný směr a zasáhly vlastní letoun. V lepším případě se nic vážného nestalo a letadlo v pořádku přistálo na zemi, v tom horším však šlo k zemi mnohem horším způsobem.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Hromadné bombardování je mnohem složitější

Při hromadném bombardování za druhé světové války se také staly případy, že jeden letoun byl zasažen bombou z jiného letadla a následně spadlo. Podmínky se každou chvilkou mění, a tak se i při této, na první pohled jednoduché misi, musí dávat obrovský pozor. V tomto případě je jedno, jestli je letoun zbrusu nový, nebo nějaký čas před vyřazením, protože zásah vlastní bomby může znamenat jeho konec a ztrátu životů posádky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vypuštěná bomba často mění směr

V ideálním případě by měla bomba po odjištění zamířit k zemi. Stávají se však případy, kdy se stane pravý opak. Letoun totiž letí ve velmi vysoké rychlosti, a nabíhající proud vzduchu může odjištěnou bombu zvednout a ta následně zasáhne letoun. Jasným příkladem jsou ukázky přímo ze vzduchu, kdy se stalo právě něco podobného. Většina z těchto případů se stala ve druhé světové válce, ale i po ní.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti