Ruský bombardér Tu-160 vs. americký bombardér B-1 Lancer: oba zasadí úder kdekoliv na zemi, ale ruský je výrazně rychlejší

Strategické bombardéry nejsou zrovna vidět, ale umí zasazovat velmi ničivé rány. Konkrétně ruský Tu-160 je však oproti americkému B-1 rychlejší a unese o dost více.

Bombardér Tupolev Tu-160 vs. Rockwell B-1 Lancer i Zdroj fotografie: Alexandr Bělťukov / Creative Commons / CC BY-SA a Picryl
                   

V aktivní výzbroji všech států světa je jenom 7 druhů strategických bombardérů, a pouze 3 z nich jsou nadzvukové. Mezi nimi jsou si dva docela podobné, a to americký Rockwell B-1 Lancer a ruský, tedy původně sovětský, Tupolev Tu-160 Blackjack. Samozřejmě jsou mezi nimi i veliké rozdíly, společné však mají, že jde o obávané a silné letouny se schopností donést i jaderné zbraně kamkoliv na Zemi, protože mají velký dolet i možnost tankovat palivo za letu.

Rychlost měla pomoci překonat obranu

Původ obou letounů sahá do 70. let 20. století, kdy se konstruktéři v SSSR i USA snažili vyvinout nový typ strategického bombardéru. A jelikož věděli, že jsou stroje klasické konstrukce zranitelné protivzdušnou obranou a stíhacími letouny, rozhodli se vsadit na rychlost. Ta měla umožnit obranu rychle překonat a zaútočit. Oba letouny vstoupily do služby v 80. letech 20. století, a kromě nadzvukové rychlosti mají společný i koncept s měnitelnou geometrií křídla.

Těžký strategický bombardér Tupolev Tu-160 iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
Těžký strategický bombardér Tupolev Tu-160

Obě letadla jsou relativně velká, ale Tupolev Tu-160 je se svou délkou 54,1 m a rozpětím křídel až 55,7 m výrazně větší než 45 m dlouhý americký stroj, jehož křídla se roztáhnu max. do délky 42 m. I proto je dnes, sovětský, resp. ruský ruský stroj označován za největší letoun s proměnnou geometrií křídla na světě. Zajímavostí je, že zatímco ruské bombardéry jsou tradičně bílé, ty americké naopak tmavé. Shodná je však velikost osádky, oba stroje obsluhují 4 členové.

Ruský bombardér vítězí v rychlosti

Oba letouny mají společný i počet motorů, pohání je 4 agregáty, ale ruský je výrazně rychlejší – může dosahovat rychlosti až Mach 2 – zatímco americký pouze Mach 1,25. Jaký mají stroje dosah záleží na zatížení zbraněmi i na rychlosti letu, spotřeba paliva je v nadzvukových rychlostech mnohem vyšší. Papírově ale vychází, že Tupolev Tu-160 má bojový dosah až 7 300 kilometrů pokud letí jen podzvukově, a B-1 Lancer pak 5 540 kilometrů.

Těžký strategický bombardér Tupolev Tu-160

Ruské bombardéry Tupolev Tu-160 mohou zasazovat citelné rány takřka kdekoliv; kdysi byly odpovědí USA, dnes jsou nejrychlejší

Velikost letounů se projevuje i na jejich nosnosti. Větší ruský stroj unese náklad až 45 tun pum nebo raket, americký pak pouze 23 tun. Oba mohou nést i různé pumy včetně přesně naváděných, ale v současné době bývají často vyzbrojovány řízenými střelami jako je Ch-101 u ruského, nebo AGM-158 JASSM u amerického stroje, což jim umožňuje držet se daleko od svých cílů. USA chtějí poslat své letouny do výslužby a nahradit je novými stealth Northrop Grumman B-21 Raider, Rusko naopak výrobu obnovilo a pořizuje si letouny nové.

Jaký letoun považujete za lepší a proč?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články