Česká armáda poprvé využila služeb letounu A-330 z programu MMF. Přepravila vojáky do Pobaltských států

Česká republika využila přepravu letounem A-330 z programu víceúčelových tankovacích a transportních letounů, do kterého vstoupila v roce 2019.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Česká republika vstoupila v roce 2019 do Mnohanárodní flotily víceúčelových tankovacích a transportních letounů MMF (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet). K prvnímu využití letounu Airbus A-330 se rozhodla teprve nedávno. Využití letounu zahrnovalo přepravu vojáků a materiálu do Pobaltských států.

Přeprava dvou jednotek z Pardubic

Letoun zahájil přepravní cestu na letišti v Pardubicích, odkud přepravil příslušníky úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany až do Litvy. Následně letoun pokračoval do Lotyšska, konkrétně do Rigy. Tam vysadil ženisty pontonové čety. Obě přepravené armádní jednotky budou půl roku nasazovány v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP. V Litvě bude mít jednotku na starost Německo a v Lotyšsku si vezme pod křídla naše vojáky Kanada.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Letouny A-330 mají širokou škálu využití

Flotilu Multi-Role Tanker Transport tvoří osm víceúčelových letounů Airbus A-330 MRTT, které se nacházejí na letištích v Kolíně nad Rýnem a Eindhovenu. Letoun A-330 nabízí možnost přepravy až 266 pasažérů a 45 tun nákladu uloženého na paletách. Navíc jsou letouny schopné provádět tankování za letu, pro které jim slouží až 111 tun paliva. Jeden letoun je také speciálně vyčleněn pro případnou potřebu zdravotnické evakuace. Letoun má 16 nosítek a 6 jednotek intenzivní péče.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

První letoun A-330 se na leteckou základnu v Eindhovenu dostal již minulý rok v létě. Dva další byly dodány ještě do konce roku 2020 a v roce 2021 bude mít letka k dispozici celkem pět letounů. Na dodávce dalších letadel A-330 závisí také výcvik personálu a jejich operační schopnosti. Podle plukovníka Miroslava Synka plánuje Česká republika do roku 2023 využít až 100 letových hodin za rok.

Programu se účastní i další země Evropské unie

Kromě České republiky je do tohoto programu zapojeno ještě několik dalších zemí Evropské unie, jako je například Belgie, Německo, Nizozemsko, Norsko a Lucembursko. Cílem je vznik mnohonárodní víceúčelové letky k dosažení chybějících evropských kapacit. Současně také zajistí bezpečnou a rychlou evakuaci zraněných osob v případě nouze. Členství v tomto programu zajišťuje Česku lepší kapacity pro strategickou, nákladní a zdravotnickou přepravu.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články