Simulátor F-16, který dodala na Ukrajinu česká firma, se vejde do kufru. Sestřelit v něm jde třeba ruský bombardér Tupolev Tu-95

NÁZOR: Ukrajinští piloti trénují ovládání letounů F-16 na českém simulátoru. Ten je může na opravdový výcvik připravit a urychlit ho, samozřejmě ho ale nenahradí.

Zadní pohled na dánský letoun F-16 i Zdroj fotografie: Paul Nelhams / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinské letectvo má během několika měsíců získat americké bojové letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon,, ale jednou z největších překážek i nadále zůstává vzdělání techniků a trénink pilotů, kteří jsou zvyklí na letouny sovětského standardu. Jejich výcvik má začít během srpna 2023, ale první již mají šanci si některé základní dovednosti na americkém stroji vyzkoušet, a to prostřednictvím simulátoru od české společnosti VRgineers.

Přístroj sloužil tréninku na jiných letadlech

Ukrajinské letectvo dostalo český simulátor již před rokem, ale nebyl určen k výcviku na F-16. Simuloval totiž lety na sovětských typech letadel, zejména na Suchoj Su-25 Frogfoot a Suchoj Su-27 Flanker, které Ukrajinci používají. Na špičkovém zařízení, které se mimochodem vejde složené do balení o velikosti kufru, si na něm mohli ve virtuální realitě trénovat různé typy misí, a pak těchto dovedností využít při útocích na ruskou armádu.

Jelikož ale západní spojenci nakonec Ukrajině dodávku letadel F-16 slíbili, provedla česká společnost upgrade systému tak, aby obsahoval i simulaci slavné „ef-šestnáctky“. Simulátor si také vyzkoušel tamní prezident Volodymyr Zelenskyj při návštěvě jednoho z vojenských letišť, a při virtuální misi sestřelil ruský strategický bombardér Tupolev Tu-95 Bear.

Reálný trénink trvá několik měsíců

Pro ukrajinské piloty může být simulátor cestou, jak výcvik zrychlit a trochu se na něj připravit; podle dostupných informací mají totiž začít na skutečných F-16 trénovat během srpna 2023, ale podrobnosti nejsou známé. Odborníci odhadují, že přeškolení pilota ze sovětského typu letounu na americký by mohlo trvat zhruba 4 měsíce – panuje proto shoda, že by Ukrajina měla mít F-16 k dispozici někdy na konci roku 2023 nebo začátkem 2024.

Ruský letoun Mikoyan MiG-31

„F-16 bude pro naše stíhačky Suchoj a Mikojan těžký soupeř,“ uvedl ruský vyznamenaný ex-kapitán a vojenský expert Dandykin

Ukrajina by přitom mohla obdržet F-16 z Dánska a Nizozemí – obě tyto země patří k velkým podporovatelům Ukrajiny, a zmíněné letouny akorát vyřazují, aby je nahradily modernějšími Lockheed Martin F-35 Lightning II. Dle informací by tak mohlo být k dispozici zhruba 45 letadel, ale před dodáním na Ukrajinu budou muset projít servisními linkami v Belgii, aby je technici zkontrolovali a nejspíše jim částečně zmodernizovali některé systémy.

Jak moc může simulátor urychlit trénink pilotů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články