Čína disponuje těžkým bombardérem | ArmádníZpravodaj.cz

Pozor na to, Čína má vlastní verzi těžkého bombardéru B-52. I přes své stáří nahání protivníkům stále hrůzu

Na světě jen tři země provozují dálkové těžké bombardéry. Svým nepřátelům mohou v kombinaci s moderními zbraněmi pěkně zavařit.

i Zdroj fotografie: Li Pang / Wikimedia Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z náročných a velmi účinných zbraní ozbrojených sil jsou stále dálkové těžké bombardéry. Svědčí o tom i skutečnost, že ve výzbroji je mají jen tři země, které jsou obecně považované za zbrojní velmoci. USA a Rusko, respektive Sovětský svaz je měly jako jeden z prvků jaderného odstrašení za studené války. O něco méně známé je, že podobným typem letadla disponuje dlouhá léta i Čína.
Kopie starého sovětského bombardéru

Ta provozuje stroj stroj Xian-H6. Podle aktuálních odhadů jich má země kolem 130. Aby bylo jasné, nejde o speciální čínský produkt, ale o pouhou kopii. V tomto případě o sovětský Tu-16. Tomu na rozdíl od současných ruských nebo amerických strategických bombardérů chybí dostatečný dolet a nosnost. Rusko své Tu-16 jako zastaralé vyřadilo téměř před 20 lety. To ale neznamená, že by letadlo bylo nepoužitelné. Čína se to navíc snaží výrazně změnit.


i

Své letouny výrazně modernizovala. Verze H-6K je v mnohém odlišnější než starší modely. I když aby bylo jasné, kvalit a schopností amerického B-52, jehož konstrukce pochází ze stejného období, rozhodně nedosahuje. Americká letadla unesou více zbraní a doletí mnohem dále. Přesto čínské stroje vyzbrojené například protilodními střelami dlouhého doletu nebo raketami proti pozemním cílům mohou být nebezpečnou zbraní.

Hrozba pro americké lodě

A Čína takovou výzbrojí disponuje. H-6K dokáže nést třeba šest nadzvukových protilodních raket YJ-12 nebo podzvukové pozemní rakety CJ-20 schopné zasáhnout cíle vzdálené více než dva tisíce kilometrů. Stroje by se tak mohly pohybovat v oblastech Tichého oceánu a představovat nebezpečí třeba pro svazy letadlových lodí. I když otázkou zůstává, jak by byli Číňané schopní na dlouhou vzdálenost, aby byli v bezpečí před obranou svazu, takové rakety přesně zacílit. Touto schopností nejspíše ještě nedisponují.


iZdroj fotografie: Ministry of Defence Japan / Wikimedia Commons / CC BY

Přesto zůstává faktem, že Čína na letadlech odvedla obrovský kus práce. Původní H-6 byl například vybavený motory AM-3. Ty byly doslova žíznivé a stroji umožňovaly jen lety do ne příliš daleké vzdálenosti, což byla jeho největší slabina. S novými úspornějšími agregáty se akční rádius zvýšil na téměř 3 tisíce kilometrů. Letadla navíc mohou za letu dotankovat, což jejich operační možnosti zvyšuje. Stroje také dostaly kompletně novou elektroniku.

Když Číňané dostali Tu-16 a mohli je začít sami produkovat, v 60. letech doslova vychrlili asi 200 svých H-6. Ty pověřili řadu úkolů. Používaly se jako nosiče jaderných i konvenčních zbraní. Jiné stroje pak sloužily jako průzkumné. Existuje verze používaná jako létající tanker. Jiné zase dostaly možnost odpalovat rakety. Země ale v posledních letech mohutně investuje do zbrojení a množí se zprávy o tom, že pracuje na zcela nové verzi dálkového bombardéru.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 732 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka