Čínská stíhačka páté generace J-20 vstoupila do služby PLA. Jedná se o první neamerický stroj tohoto typu

Čína vyvinula aktivní stíhačku vybavenou obtížnou zjistitelností. Jedním z nejznámějších letounů používajících tuto technologii je americký F-22.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Stíhačky používající technologii stealth – obtížné zjistitelnosti představují značnou výhodu při boji s nepřítelem. Jedním z nejznámějších letounů používajících tuto technologii je americký F-22, který se vyráběl v letech 1977-2011. Známá je i jeho levnější verze F-35. V současné době se ale nejvíce mluví o čínském stíhacím letounu J-20, který byl pro potřeby letectva Lidové osvobozenecké armády (PLA) zařazen do provozu v roce 2017.

J-20 – stíhací letoun páté generace

Čínský stíhací letoun J-20 je prvním neamerickým letounem, který využívá technologii stealth. Letouny vybavené touto technologií jsou maximálně chráněny proti možnosti zjištění, identifikace či zaměření. Využívají k tomu různé detekční systémy (zejména radary a zařízení využívající infračervené záření). J-20 je v současné době také jediným neamerickým stíhacím letounem své generace nasazeným v dostatečném počtu k utvoření plných letek.

iZdroj fotografie: Unsplash
Americký stíhací letoun F-22

Design letounu se vylepšoval novými stealth nátěry a novými motory. V roce 2020 pak byla veřejnosti představená nová verze stíhacího letounu J-20B, která disponuje dalšími značnými vylepšeními. Při čekání na odhalení nové verze letounu se množily spekulace, že Čína vyvine dvoumístný letoun. Byl by to vůbec první stíhací letoun páté generace s takovou konfigurací. Dvoumístná letadla jsou ve čtvrté generaci populární u výcvikových letounů a při plnění specifických úkolů.

Uvažovaná dvoumístná varianta letounu

Odborníci v oblasti obrany rozpracovali pro čínský vojenský časopis Ordnance Industry Science Technology článek, který pojednává o výhodách letounu J-20 v případě, že by byl vybavený dvěma sedadly. Hlavním z důvodů pro sestavení dvoumístné varianty je vznik velmi schopné stíhačky, která by byla schopná absolvovat diverzifikované mise, kterých se Čína v poslední době účastní. Další důvody jsou, že by stroj byl celkově ničivější a obávanější. Druhé místo v letadle by mohlo být využito pro řízení inferenčních platforem, nebo by zde mohl být ovladač dronů.

iZdroj fotografie: Uživatel emperornie /Creative Commons / CC BY-SA
Čínský stíhací letoun J-20, pohled zespodu

Drony by mohly potenciálně přilákat nepřátelské letouny, nebo nasazená stealth letadla. Zároveň je možné pomocí této technologie sbírat informace, nebo provádět útoky na systémy protivzdušné obrany. Letoun J-20 by se tak mohl stát „hvězdou“ páté generace a mohlo by být uvedeno do provozu největší množství jeho variant. Například varianty specializované na elektronický útok, nebo ty, které nabízejí možnost palubního systému včasného varování a řízení s větším radarem.

Zdroj: Military Watch Magazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články