Čínská stíhačka páté generace J-20 vstoupila do služby PLA. Jedná se o první neamerický stroj tohoto typu

Čína vyvinula aktivní stíhačku vybavenou obtížnou zjistitelností. Jedním z nejznámějších letounů používajících tuto technologii je americký F-22.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Stíhačky používající technologii stealth – obtížné zjistitelnosti představují značnou výhodu při boji s nepřítelem. Jedním z nejznámějších letounů používajících tuto technologii je americký F-22, který se vyráběl v letech 1977-2011. Známá je i jeho levnější verze F-35. V současné době se ale nejvíce mluví o čínském stíhacím letounu J-20, který byl pro potřeby letectva Lidové osvobozenecké armády (PLA) zařazen do provozu v roce 2017.

J-20 – stíhací letoun páté generace

Čínský stíhací letoun J-20 je prvním neamerickým letounem, který využívá technologii stealth. Letouny vybavené touto technologií jsou maximálně chráněny proti možnosti zjištění, identifikace či zaměření. Využívají k tomu různé detekční systémy (zejména radary a zařízení využívající infračervené záření). J-20 je v současné době také jediným neamerickým stíhacím letounem své generace nasazeným v dostatečném počtu k utvoření plných letek.

iZdroj fotografie: Unsplash
Americký stíhací letoun F-22

Design letounu se vylepšoval novými stealth nátěry a novými motory. V roce 2020 pak byla veřejnosti představená nová verze stíhacího letounu J-20B, která disponuje dalšími značnými vylepšeními. Při čekání na odhalení nové verze letounu se množily spekulace, že Čína vyvine dvoumístný letoun. Byl by to vůbec první stíhací letoun páté generace s takovou konfigurací. Dvoumístná letadla jsou ve čtvrté generaci populární u výcvikových letounů a při plnění specifických úkolů.

Uvažovaná dvoumístná varianta letounu

Odborníci v oblasti obrany rozpracovali pro čínský vojenský časopis Ordnance Industry Science Technology článek, který pojednává o výhodách letounu J-20 v případě, že by byl vybavený dvěma sedadly. Hlavním z důvodů pro sestavení dvoumístné varianty je vznik velmi schopné stíhačky, která by byla schopná absolvovat diverzifikované mise, kterých se Čína v poslední době účastní. Další důvody jsou, že by stroj byl celkově ničivější a obávanější. Druhé místo v letadle by mohlo být využito pro řízení inferenčních platforem, nebo by zde mohl být ovladač dronů.

iZdroj fotografie: Uživatel emperornie /Creative Commons / CC BY-SA
Čínský stíhací letoun J-20, pohled zespodu

Drony by mohly potenciálně přilákat nepřátelské letouny, nebo nasazená stealth letadla. Zároveň je možné pomocí této technologie sbírat informace, nebo provádět útoky na systémy protivzdušné obrany. Letoun J-20 by se tak mohl stát „hvězdou“ páté generace a mohlo by být uvedeno do provozu největší množství jeho variant. Například varianty specializované na elektronický útok, nebo ty, které nabízejí možnost palubního systému včasného varování a řízení s větším radarem.

Zdroj: Military Watch Magazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky