Revoluce ve výrobě dronů. General Atomic chce stavět na jedné platformě hned čtyři naprosto odlišné stroje

Drony mohou plnit celou řadu úkolů. Často se ale nejedná o univerzální stroje, drony bývají postaveny na míru, aby co nejlépe vyhovovaly.

i Zdroj fotografie: General Atomics Aeronautical Systems
                   

Známý výrobce amerických vojenských dronů General Atomics Aeronautical Systems chce zavést revoluční změnu pro produkci svých výrobků. Umožnit to mají drony nové rodiny Gambit. Ty mají být hned čtyř značně odlišných provedení, přičemž každé má být zaměřené na jinou úlohu. Unikátní má být fakt, že budou postaveny na zcela shodném jádru. Stroje by tak měly být ze 70 procent konstrukčně i výrobně shodné, i když svým vnějším tvarem a zaměřením se budou značně lišit. To má jejich produkci zjednodušit, zrychlit a zlevnit.

Inspirace u výrobců aut

Představitelé General Atomics, což je výrobce dronů Reaper nebo Grey Eagle, tvrdí, že se vlastně inspiroval v automobilovém průmyslu. Zde také mnozí výrobci staví různé vozy na stejné unifikované platformě. Třeba tak, že využijí jeden podvozek, motor, geometrii pevnostních podvozkových prvků, ale zcela jinou karoserii. Není proto překvapením, že by tato výrobní a konstrukční filosofie mohla být využita i v jiných oblastech.

Nové drony Gambit tak mají mít shodnou základní konstrukční část draku, jakési „jádro“, jež obalí vlastní aerodynamické provedení té které verze řady Gambit 1 až 4. Dále budou mít všechny tyto drony společnou avioniku, podvozek, pohonný systém s reaktivním motorem a elektroniku. Ona „nástavba“ obalující jádro umožní finální podobě nového dronu nějakou specializaci.

Společnou vlastností všech dronů této koncepce bude i schopnost velké míry autonomie a možnost strojového učení prostřednictvím jednotného IT modulu vlastní umělé inteligence. Budou tedy schopné na bojišti převzít i samy iniciativu podle momentální situace či zvážit a přijmout způsob, kterým budou plnit úkoly zadané operátorem či předchozím naprogramováním.

Dron Gambit 1 by měl být stroj, jenž bude doprovázet jiné drony nebo letadla s osádkou. Neměl by být vyzbrojen a díky většímu rozpětí a štíhlosti křídel by se měl vyznačovat velkou vytrvalostí. Předpokládá se, že by letěl před stroji, které jsou určeny k nějakému úderu. Za pomoci svých systémů by celou oblast dokonale prozkoumal a všechny aktuální informace předal on-line velení útoku a posádce doprovázeného stroje. Koncept tohoto dronu společnost představila již na jaře 2022.

Boj s nepřátelskými letouny

Druhým letounem označovaným jako Gambit 2 bude dron určený k bojovým operacím zaměřeným proti letadlům a dronům. Měl by být vyzbrojen raketami vzduch-vzduch. Předpokládá se, že by tyto stroje měly pracovat ve skupině, někdy se také používá termín v roji nebo ve smečce, což by značně zvýšilo jejich efektivitu. Typickým příkladem by byla operace trojice dronů.

Jeden z nich by mohl detekovat nepřátelský cíl a navést na něj útok zbývajících kolegů. Zároveň by takovéto skupiny mohly létat před klasickými bojovými stroji a na nebezpečí přítomnosti nepřátelských letadel v bojové oblasti je upozorňovat. Třetí varianta dronu Gambit by měla naprosto odlišnou úlohu a nebyla by nasazována k žádným bojovým misím. Sloužila by ale k výcviku amerických pilotů nebo členů protivzdušné obrany.

iZdroj fotografie: General Atomics Aeronautical Systems
Rodina dronů Gambit

Dron by sloužil jako agresor při různých cvičných misích. Měl by být vybaven senzory a obrannými elektronickými systémy, kterými disponují letouny páté generace, čímž by se jeho schopnosti blížily co nejvíce realitě. Letectvu by to umožnilo do role agresorů nenasazovat drahé stíhací letouny, díky čemuž by se zbytečně neopotřebovávaly a nebylo by pak například nutné na nich provádět náročnou údržbu.

Gambit 4 by se od svých kolegů nejvíce odlišoval tvarem, protože by se mělo jednat o dron tvaru létajícího křídla. Tato koncepce se vyznačuje velmi dobrými schopnostmi stealth. Letoun by tak sloužil jako průzkumný stroj vybavený pokročilými průzkumnými systémy, který by byl posílán hluboko nad nepřátelské území. Zároveň by měl i velkou výdrž, aby mohl být na misi dlouhou dobu. Zda bude koncept společnosti realizován i v praxi, se dosud neví, ale jako idea je velmi zajímavý.

Jak hodnotíte nápad produkovat různé drony na stejném základu?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články