Sebevražedné ruské drony Lancet zničí i 5 systémů protivzdušné obrany za 24 hodin: za oběť může padnout S-300 i německý Gepard

I když má Ukrajina velmi silnou protivzdušnou obranu, má evidentně jisté slabiny. Zničit pak i několik jejích systémů během jediného dne není až takový problém.

Dron ZALA Lancet i Zdroj fotografie: Uživatel Nickel nitride / Creative Commons / CC0
                   

Rusku se podle všeho daří stále lépe využívat nejvyspělejší sebevražedné drony ZALA Lancet, a to i k úspěšným útokům na ukrajinskou protivzdušnou obranu. Za vším má stát mnohem lepší taktika, a také z vyjádření ukrajinské strany vyplývá, že jim způsobují významnější škody než dříve. Rusové se nejednou pochlubili zničením i velmi cenných systémů, a jak se zdá, mají zřejmě k dispozici i nějakou vylepšenou verzi dronů Lancet (podrobnosti ale známy nejsou).

Ruské útoky dronů sklízí úspěchy

Na konci dubna například Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany, informoval, že drony Lancet za jediný den zničily 5 protivzdušných systémů – ve 4 případech se mělo jednat o S-300, a v jednom pak o Flakpanzer Gepard. První ze zmíněných je sovětský systém dlouhého dosahu, který stále tvoří páteř ukrajinské obrany, druhý pak samohybné protiletadlové dělo s radarem a dvojicí kanonů ráže 35 milimetrů poskytnuté Německem. Tvrzení Ruska ale nelze ověřit, zvláště když Konašenkov opakovaně ve svých prohlášeních o zničených cílech lže.

Na druhou stranu jsou i na sociálních sítích k dispozici záběry z útoku ruských dronů, kdy byly skutečně systémy Gepard i S-300 dronem Lancet zasaženy. Otázkou tak spíše je, zda sedí počty. Ukrajinská strana navíc přiznala, že Rusko v posledních týdnech taktiku nasazování dronů změnilo. Zdá se, že se snaží cíleně vyhledávat výhradně protivzdušnou obranu, a tu ničit, neboť tím působí veliké škody. Jen silná protivzdušná obrana přitom drží na uzdě početné ruské letectvo a maří útoky střelami a drony na ukrajinská města.

Nová taktika má využívat relativně levných a početných íránských dronů Shahed 136, které Rusové vyšlou proti cílům na Ukrajině a čekají, až se na ně začne zaměřovat ukrajinská protivzdušná obrana. Ta totiž musí aktivovat radary, což je právě ten okamžik, kdy lze přesně lokalizovat jejich pozice. Na to pak vyčkávají operátoři na ruské straně, a jakmile jejich postavení zjistí, zaútočí na ně právě pomocí sebevražedných dronů Lancet.

Rusko má zřejmě i výkonnější Lancet

Nová taktika nasazení dronů přináší vedle úspěchů i několik otázek. Tou první je, o jaké drony Lancet se vlastně jedná, protože větší Lancet-3 má dosah zhruba jen 40 kilometrů a cestovní rychlost do 110 km/h; pouze při sestupu dosahuje asi 300 km/h. Systémy S-300 však bývají umístěny dále od fronty a měly by tedy být mimo dosah „Lancetu“. Výrobce dronu nicméně oznámil na jaře 2023 uvedení nové verze, údajně bez typických křídel do kříže. Její vyobrazení a technické parametry nejsou k dispozici, ale mohla by mít vyšší rychlost i dosah.

Druhou záhadou mohou být záběry útoků na odpalovací stanoviště S-300 dostupná na sociálních sítích, protože taktika s návnadami odhaluje pozice radarů, nikoliv však odpalovacího stanoviště, které může být i kilometry daleko. Pokud tedy Rusko zničí odpalovací systém, musí ho detekovat jiným způsobem. V případě Gepardu to ale neplatí, protože ten je určen k nasazení i přímo na frontě, a navíc má vlastní radar, takže jeho zaměření „demaskuje“ celý systém.

Útok dronem na systém S-300

Může mít Rusko novou verzi dronu Lancet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články