Američané posílají do Německa šest letadel pro elektronický boj, proklamují, že ne proti Rusku. Jsou Rusové schopni detekovat jejich činnost?

EA-18G Growler je upravenou verzí F/A-18, řada jejich schopností je utajená. Rusové ani nemusí vědět, že jim letadlo změnilo GPS u naváděcího zařízení.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V základu se elektronický boj dělí na aktivní a pasivní. První zmíněný má za cíl narušovat protivníkovy radiokomunikační a radiolokační činnosti, snahu o získání kontroly nad protivníkovým elektronickým systémem, případně jeho znefunkčnění či rušení. Pasivní boj se z hlediska mezinárodního práva nepovažuje za akt agrese a zahrnuje snahu o zachycení informací a zjištění protivníkových logistických aktivit, včetně dislokace strategických zařízení.

Američané ujišťují, že jde o posílení odstrašení

Mluvčí Pentagonu, John Kirby, řekl, že letouny „nejsou nasazeny k použití proti ruským silám na Ukrajině“. Dále uvedl, že „jsou rozmístěny zcela v souladu s naším úsilím posílit odstrašující a obranné schopnosti NATO podél východního křídla“. Jejich avizovaná dislokace bude na letecké základně Spangdahlem v Německu a přiletí z námořní letecké stanice Whidbey Island ve státě Washington. Letouny bude doprovázet 240 příslušníků námořnictva.

V pondělí Bílý dům uvedl, že je připraven poskytnout 6,9 miliardy dolarů (přes 153 miliard korun) na vojenskou a humanitární pomoc napadené Ukrajině či na podporu členských zemí NATO. Součástí zřejmě bude rozmístění protiletadlového systému PATRIOT na Slovensku. Američané zatím stále vylučují přímou pomoc Ukrajině ve formě letadel nebo jiných velkých zbraňových systémů.

Joe Biden trochu zmírňuje svůj asertivní víkendový projev v Polsku a zdůrazňuje, že nechce překročit hranici toho, co by se podle něj mohlo stát třetí světovou válkou, kdy by proti sobě stály Rusko a NATO s velkým jaderným arzenálem. Oproti tomu Volodymyr Zelenskyj vytrvale požaduje právě tyto odmítané zbraně, když nebude nad Ukrajinou zajištěna bezletová zóna.

Growler konstrukčně vychází z F/A-18F Superhornet

Letouny vyslané do Německa mají dvojí určení. Jednak pro přímou bojovou konfrontaci, ale především pro radioelektronický boj. Growler je dvoumístný dvoumotorový proudový letoun určený pro operace z palub letadlových lodí. Do služby začal být uváděn v roce 2009, aby nahradil dosluhující Northrop Grumman EA-6B Prowler amerického námořnictva. Jediným zahraničním uživatelem je Austrálie, která v roce 2017 převzala dvanáct kusů, nepochybně proto, aby mimo jiné sledovala Čínu.

Elektronika je výhradně dodaná společností Northrop Grumman. Maximální vzletová hmotnost letadla je téměř třicet tun, letadlo má maximální rychlost 1,8 Mach ve výšce 12 000 metrů. Dolet s výzbrojí činí téměř 2 400 kilometrů, maximální dostup je 15 000 metrů. V případě boje má letoun rádius 722 kilometrů. Je osazen šesti podkřídelními a 3 trupovými závěsníky, které unesou výzbroj či elektronické podvěsné kontejnery o váze až osm tun celkem.

Hlavní zbraní je protiradarová střela vzduch-země AGM-88 HARM. Growler pochopitelně disponuje protileteckými střelami AMRAAM a Sidewinder. Celkově je letadlo z 90 % identické s klasickým Super Hornetem. Většina elektronického vybavení je instalována v prostoru, kde byl 20mm kanón, a na konci křídel. Je vybaven řadou rušících a detekčních modulů. Tři Growlery jsou schopny společně generovat zaměření a ovlivňování funkce elektronických systémů protivníka v reálném čase.

Je Rusko schopno čelit nejmodernějšímu vybavení USA?

Jako obecně přijímaný fakt dnes berou všichni účastníci konfliktu, že NATO poskytuje Ukrajině údaje pasivního elektronického boje. Smrt celé řady velících důstojníků armády Ruské federace lze spojovat právě s touto činností. Podobně je možné, že neschopnost Rusů zlikvidovat ukrajinské letectvo a protivzdušnou obranu vyplývá právě z online poskytovaných informací, které umožňují ukrajinské armádě pružně reagovat.

Growlery představují úplně nový level potenciální pomoci Ukrajině. Bylo by naivní se domnívat, že budou operovat jen nad Německem v rámci NATO. Je jisté, že nad Ukrajinu se neodváží, ale dosah jejich zařízení je nepochybně v nižších stovkách kilometrů a jsou schopny detekovat a případně působit i na území Ruské federace. Jestli v něčem Rusko vojensky jistě zaostává, pak je to právě segment nejsofistikovanější elektroniky.

Přímo se nabízí otázka, zda by Rusko vůbec bylo schopno rozpoznat, že americký letoun zneutralizoval jejich přesně naváděnou raketu při obecně známé vysoké poruchovosti. Growler je nepochybně zbraň jaderného odstrašení, protože by byl schopen deaktivovat ruské Jarsy či Kinžaly. Jako výzvědný prostředek je nepochybně ideální volbou. Je přímo schopen převzít kontrolu nad řízenou střelou či velitelským systémem.

Jedná se o vysoce nebezpečnou zbraň, u které se naskýtá otázka, zda má Rusko adekvátní prostředky proti ní. Ale také je otázkou, jak Rusko vyhodnotí jeho nasazení a zda se nebude cítit na Ukrajině vojensky zatlačeno do kouta někým, kdo prohlašuje, že se konfliktu nezúčastňuje. Reakce může být zcela nevypočitatelná.

Jak prospěšný může být Growler v konfliktu na Ukrajině?

Zdroj: TheDefensePost, autorský text Jaroslava Červenky

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články