Fire-X: plně autonomní bezpilotní helikoptéra s motorem Rolls-Royce

Na vzniku této bezpilotní helikoptéry spolupracovaly dvě renomované firmy ze Spojených států – Northrop Grumman Corporation a Bell Helicopter.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Fire-X je plně autonomní stroj se čtyřmi listy poháněný jedním motorem. Ten je mimochodem z dílny slavné britské firmy Rolls-Royce. Na ostrý let se helikoptéra poprvé vydala v roce 2010, celý její vývoj se tak odehrál za necelý jeden rok. Základní vlastnosti Fire-X jsou:

  • Typ: bezpilotní letoun s vertikálním vzletem a přistáním
  • Maximální vzletová hmotnost: 2 722 Kg
  • Maximální rychlost: 246 km/h
  • Maximální délka letu: 14 hodin
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Délka letu může být až 14 hodin

Designové řešení

Fire-X vychází z konstrukčního řešení stroje Bell 407, civilní helikoptéry, která je na trhu už od roku 1995. I Bell 407 se ovšem dostal do výzbroje několika armád, využívají jej mimo jiné mexické nebo irácké letectvo. Zkušenosti tedy ukázaly, že konstrukce snese přísná armádní měřítka. Bezpilotní armádní varianta Fire-X oproti svému civilnímu předchůdci nabízí větší variabilitu doplňků, rozšíření a přídavných zbraňových systémů. Má také větší dolet a vyšší nosnost. A v neposlední řadě je v základní výbavě helikoptéry autonomní řídicí systém MQ-8B Fire Scout UAV pro shromažďování informací a průzkum terénu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Motory dodal Rolls-Royce
ANKETA: Proletěli byste se touto helikoptérou?
?
?
?
?

Bojové využití

Helikoptéra Fire-X bývá využívána zejména na dva typy misí. Skvěle se hodí jako zásobovací letoun v případě, že je třeba překonat území, ve kterém by mohly působit nepřátelské jednotky schopné podobné stroje sestřelit. Fire-X nevystavuje nebezpečí žádné členy posádky, a přitom disponuje skvělou nosností – do nákladního prostoru lze naložit až 1 200 kg, vně vrtulníku pak lze připojit zbraňové systémy či senzory s celkovou hmotností až 1350 kg. Druhým obvyklým využitím jsou průzkumné mise. Fire-X sice není tak nenápadný jako malé bezpilotní špionážní letouny, ale na rozdíl od nich může nést prakticky jakékoli senzory, a může být také vyzbrojen k likvidaci menších a slabě vyzbrojených cílů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky