Francie na vzestupu. Dalších 30 stíhacích letounů Dassault Rafale vypravila do Egypta

Egypt opakuje objednávku na stíhací letouny Dassault Rafale. V roce 2021 tak objednal více než dvě desítky letounů.
i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Nejnovější egyptská objednávka potvrzuje úspěšnost stíhacích letounů Rafale. Jen v minulých dvou letech Francie prodala 39 letounů tohoto označení. V roce 2019 jich bylo 26, v roce 2020 pak 13 (těchto třináct letounů se exportovalo do Indie a Kataru). V budoucnu mohou být letouny obchodovány v asijsko-pacifickém regionu s významným těžištěm v Indii. Francie se s modelem Rafale účastní jako možný dodavatel v několika mezinárodních zakázkách (například ve finském programu HX na dodání 64 nových stíhacích letounů).
Letoun 4,5té generace

Stíhací letouny Dassaul Rafale jsou letouny 4,5 generace a disponují pokročilými technologiemi. První prototyp tohoto typu letounu vzlétl již 4. 7. 1986 a jeho úspěšný první let mu zajistil zelenou pro sériovou výrobu. Ta byla zadána v roce 1988 a zrealizována o více než desetiletí později – v roce 2001. K tomuto roku byl vývoj letounu úspěšně dokončen. Vyrobené stroje byly okamžitě zařazeny do složek francouzské armády.


iZdroj fotografie: Unsplash

Samotné francouzské letectvo a námořnictvo disponuje 143 stíhacími letouny Rafale. Celosvětově je pak v provozu 212 stíhacích letounů Dassault Rafale. Letouny se setkávají s úspěchem a země (zejména Středního východu) je nakupují po desítkách. Mezi objednateli můžeme nalézt například Katar, Indii, nebo třeba Egypt. Nechybí mezi nimi ani Indonésie, která se plánuje do roku 2024 vyzbrojit 36 stíhacími letouny Rafale.

Egypt opakuje objednávku

V roce 2015 si Egypt u Francie objednal 24 letounů Rafale. Celou objednávku pak obdržel v roce 2020, kdy na jeho půdu dorazila poslední část objednaných letounů. Vzhledem ke spokojenosti egyptského ministerstva obrany se objednávka opakuje, a tentokrát je požadováno 30 kusů letounů. Egypt bude 30 nových Rafale financovat prostřednictvím půjčky, kterou bude splácet 10 let.


iZdroj fotografie: Unsplash

Na letounech ministerstvo obrany oceňuje zejména obecné schopnosti letounů tohoto typu, možnost provádět úkoly „na velké vzdálenosti“ a možnost nošení pokročilých zbraní. Z údajů od společnosti Cirium vyplývá, že egyptská armáda provozuje celkem 304 bojových letounů (včetně Dassault Mirage 5 a Mirage 2000, Lockheed Martin F-16, RAC MiG-29, Suchoj Su-35 a Rafale).

Zdroj: Flight Global

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 162 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Pandemie na ústupu. Vojtěch chce zrušit další očkovací centra, praktici před tím varují
VědaŽivě.cz
Štěňata jsou již od narození připravena na kontakt s člověkem. Jak s nimi správně komunikovat, aby nám rozuměla?
JakZdravě.cz
Jak kávu správně pít, aby měla co největší a nejdelší účinek aneb Proč vás káva uspává
adbz.cz
Stop komárům a octomilkám jednou provždy. Osvědčený způsob restauratérů, jak se jich zbavit snadno a trvale