Gripeny slaví v ČR 15 let. Nalétaly již přes 30 000 hodin

Je to již 15 let, co 18. dubna přistálo na letišti v Čáslavi prvních šest bojových letounů JAS-39C Gripen. Následně se započalo s intenzivním leteckým výcvikem a během pár měsíců byly letouny nasazeny do pohotovostního systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Pomoc doma i v zahraničí

Hlavním úkolem této letky je samozřejmě ochrana vzdušného prostoru České republiky a vzdušného prostoru zemí NATO. Mimo to se však letka věnuje i zaškolování nových letců na letounech Gripen i dalším činnostem, například společnému výcviku s jednotkami NATO.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Gripen je jedno z nejznámějších letadel naší armády

Dnes je součástí letky asi 170 příslušníků armády, z nichž 140 připadá na pozemní technický personál, dvacet z nich jsou stíhací piloti a poslední desítka působí jako štáb. Většina pilotů má nalétáno více než 1000 hodin, někteří však i dvakrát tolik, a v průměru ročně na stíhačkách nalétají přes 120 hodin. Skvělé také je, že součástí týmu je hned několik žen, které si v ničem nezadají se svými mužskými kolegy.

Letos překonaly hranici 30 000 letových hodin

Letos, symbolicky na Den válečných veteránů 11. listopadu 2020, dosáhly letouny magické hranice 30 000 letových hodin. České gripeny absolvovaly šest zahraničních operací a účastnily se akcí i v Lotyšsku, Litvě a Estonsku v letech 2009, 2012 a 2019. Mezi roky 2014–2016 zase hlídaly letecký prostor nad Islandem.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nalétají toho opravdu mnoho

Česká flotila nalétá za rok přibližně 2000 letových hodin, což je ve srovnání s daleko většími flotilami velmi dobré číslo, které obstojí i v mezinárodní konkurenci. Za 15 let služby gripeny prošly postupnou modernizací, která se týkala především softwaru nebo systému utajené komunikace. Dnešní letouny jsou již velmi moderní a v žádném případě nepoužívají 15 let staré technologie, jak by se na první pohled mohlo zdát. Neustále probíhá školení nového personálu a rekvalifikace stávajících příslušníků letky, aby byli všichni plně připraveni plnit si své úkoly.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články