Írán se přiklání na stranu Ruska: Poskytne mu stovky bojových dronů, tvrdí americká rozvědka. Jednání svědčí o velkých potížích Kremlu

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje příští týden navštívit Teherán, kde se setká s prezidenty Íránu a Turecka. Na programu jednání bude mimo jiné občanská válka v Sýrii.

i Zdroj fotografie: Íránské revoluční gardy
                   

Jake Sullivan, poradce pro národní bezpečnost Spojených států, se domnívá, že se íránská vláda chystá dodat Rusku až několik set bezpilotních letounů, včetně ozbrojených bojových dronů. Na dotaz ohledně tvrzení USA odpověděl íránský ministr zahraničí, Hossein Amir-Abdollahian, neurčitě, čímž dosud oficiálně nepotvrzené domněnky značně podpořil. Ve válce dronů měla od počátku navrch Ukrajina. Ovšem pokud Rusko získá íránské drony, lze předpokládat, že se poměr sil na válečném poli ještě výrazněji nakloní ve prospěch již tak silnějších ruských vojsk.  

Není jisté, které drony Rusko obdrží

I přes to, že zatím není jisté, zda budou bezpilotní letouny Rusku nakonec dodány, či v jakém časovém rozvrhu by mělo k objemné dodávce dojít, dle informací americké zpravodajské služby se již Írán připravuje na výcvik ruských sil v obsluze íránských dronů. Speciální výcvik má být podle všeho zahájen již během několika nadcházejících dní.  

Ovšem vzhledem k tomu, že má Teherán ve svém arzenálu opravdu širokou škálu bezpilotních letounů, nepodařilo se americké rozvědce zatím určit, které drony by Rusko mohlo získat. Jednat by se mohlo například o velké bezpilotní letouny Karrar, vyzbrojené raketami vzduch-země. Nebo o drony vhodné k průzkumným misím, jako jsou populární Mohajer-2N, větší Mohajer-6 či stroje Ababil-5 a Kaman-12. Rusko má tedy před sebou opravdu pestrou nabídku špičkové techniky, včetně sebevražedných dronů i letounů upravených pro shazování bojových hlavic. 

V návaznosti na Sullivanovo prohlášení vyvstala rovněž řada spekulací, že by Rusko mohlo usilovat o získání íránských ozbrojených bezpilotních letounů stejné kategorie, jako jsou turecké TB-2. Nicméně pokud se má skutečně jednat o dodávku několika set kusů, s největší pravděpodobností se bude jednat spíše o letouny menšího typu. Do této kategorie pak spadají například již zmíněné sebevražedné letouny. Konkrétně například Shahed-136, o němž je toho zatím známo jen velice málo.

Dodávka dronů pomůže Rusku zvrátit účinek sankcí

Zatímco Ukrajina hojně využívá zejména turecké ozbrojené bezpilotní letouny Bayraktar TB2, jež byly do akce nasazeny v podstatě ještě před zahájením invaze, Rusko dosud ve válce ozbrojené drony nijak výrazněji nevyužilo. A to i přes to, že má ve svém arzenálu i bezpilotní letouny své vlastní výroby, které byly mimo jiné testovány například během ruské kampaně v Sýrii.

Dalo by se tedy říci, že nákup íránských bezpilotních letounů do jisté míry potvrzuje četné domněnky, že Rusko čelí vážným potížím na svých vlastních výrobních linkách. Není pochyb o tom, že mezi hlavní důvody pomalého tempa výroby a oprav vojenské techniky, včetně bezpilotních letounů, patří především západní ekonomické sankce. A s nimi i spojený nedostatek materiálů pro výrobu nezbytných technických komponentů. 

Vyhlídka na íránské bojové drony je tedy pro ruské síly dozajista velice lákavá. Nehledě na to, že o nákup íránských dronů projevilo Rusko zájem již v roce 2019. Tedy krátce poté, co bylo proti Íránu zavedeno zbraňové embargo. Ruský prezident Vladimir Putin se má navíc příští týden setkat v Teheránu s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím a tureckým prezidentem Erdoganem.

Nelze tedy vyloučit možnost, že kromě občanské války v Sýrii nebude na programu dne také nákup bezpilotních letounů či jiná vojenská podpora. A pokud se Rusku skutečně dostane do rukou větší množství íránských bezpilotních letounů, lze očekávat významné změny nejen na poli probíhajícího konfliktu, nýbrž i na poli politickém. Prodejem dronů by totiž do politické arény nově vstoupil také Teherán, a to v roli potenciálně velmi silného hráče.  

Jak se podle vás bude vyvíjet vztah mezi Ruskem a Íránem?

Zdroj: TheDrive, BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články