Írán okopíroval sestřelený americký stealth dron. Izraelské stíhací letouny F-35 je ale sundávají jako kachny

Írán se soustředí na drony již řadu let a dosáhl i některých úspěchů. Výhodou je cenová dostupnost strojů, ale proti připravené obraně bývají neúčinné.

i Zdroj fotografie: Fars Media Corporation / Creative Commons / CC BY
                   

Íránské drony opakovaně budí pozornost světa. Připisuje se jim útok na rafinerie v Saudské Arábii nebo činnost proti lodím v oblasti Perského zálivu. V posledních dnech pak přicházejí zprávy o dodávkách íránských dronů pro Rusko. Ovšem ukazuje se, že například proti Izraeli, kde je Íránci nebo jimi podporované skupiny nasazují, nebo na Ukrajině zase tak úspěšné nejsou. Připravený nepřítel se jim dokáže ubránit.

Stealth drony šly k zemi

Izraelské letectvo v roce 2022 zveřejnilo záběry z března 2021, na kterých je vidět likvidace íránských stealth dronů. Má jít o stroje Shahed 197. Írán dlouhodobě hlásí snahu židovský stát zničit. Proto mimo jiné íránský režim podporuje syrského prezidenta Bašára Asada a v této zemi, jež přímo sousedí s Izraelem, působí příslušníci íránských revolučních gard. Podporu poskytují i hnutí Hizballáh v jižním Libanonu nebo některým palestinským organizacím.

Součástí zbrojní pomoci jsou i íránské drony, které pak tyto organizace vysílají směrem na Izrael. Írán je známý tím, že kvůli embargům často kopíruje různě získané technologie. Jednou z nich je americký stealth dron RG-170 Sentinel. Ten se Iránu podařilo sestřelit v roce 2011. Během několika let se v íránských službách objevilo hned několik dronů téměř shodného tvaru létajícího samokřídla, přičemž Shahed 197 je jedním z nich. Na rozdíl od amerického stroje však nemá proudový motor. V jedné verzi je poháněn pístovým motorem přímo s tlačnou vrtulí, v další verzi s náhonem na turboventilátorovou zakapotovanou vrtuli neboli turbodmychadlo na zádi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
F-35

O samotném dronu není známo příliš informací, ale velmi podobný dron Shahed 191, který byl z něho údajně odvozen, má rozpětí křídel 7,3 metru a dokáže se pohybovat rychlostí 350 kilometrů v hodině. Ačkoli má jít o jedny z nejmodernějších dronů, jež mají být obtížně zachytitelné, pro Izrael to evidentně zase tak obtížné není. Podle zveřejněných záběrů se mu v březnu 2021 podařilo sundat minimálně dva takovéto stroje.

Nasadil proti nim stíhací letouny páté generace F-35, které mají velmi kvalitní detekční systémy. Bylo to mimochodem první operační nasazení F-35 na světě, při kterém stroj úspěšně zachytil a zničil vzdušný cíl. F-35 Izraele si podle všeho tak dokážou buď se stealth technologií poradit, nebo omezená íránská technika má řadu problémů. Může okopírovat tvar, ale vyrobit materiály potřebných vlastností je něco mnohem obtížnějšího.

Ruko dostalo z Íránu různé typy dronů

Právě podle následného vyšetřování trosek byly v březnu 2021 sestřelené íránské UAV identifikovány jako typ Shahed 197, které letěly jako transportní s nákladem munice pro teroristickou organizaci Hamás. Tyto dva sestřelené bezpilotní letouny byly zachyceny ještě před přeletem izraelské hranice. Je zajímavé, že tímto způsobem je využívána i většina jiných íránských dronů v oblasti, jen malá část z nich je nasazena vysloveně k útočným misím.

Přesto bylo registrováno v roce 2021 celkem 15 dokonaných ozbrojených útoků íránských dronů v oblasti Arabského poloostrova a Blízkého východu, nikoli ale přímo na území Izraele. Své nebe včetně nebe nad oblastí přilehlých moří si Izrael i proti dronům perfektně ubránil.

To, že íránské drony nebudou tak obrovská hrozba, naznačují i zkušenosti z Ukrajiny. Rusko se totiž s Íránem dohodlo na dodávce stovek dronů, aby je mohlo nasadit v boji s Ukrajinou. Podle prvních zpráv nebyla ruská armáda s kvalitou strojů spokojena, protože trpěly mnoha nedostatky. Podle dostupných informací měl Írán do Ruska dodat drony Mohajer-6 a další z rodiny Shahed. Těch však existuje mnoho druhů.

Ukrajinci ohlásili sestřelení prvního dronu íránského původu, jedná se o Shahed 136. V tomto případě nejde o stealth dron, ale o sebevražedný stroj, který spadá do kategorie tzv. „loudavé” munice. Byly na něm sice ruské nápisy, avšak jeho íránský původ je jasný. Podle dostupných údajů má mít stroj rozpětí křídel kolem 2,5 metru a hmotnost 200 kilogramů. Írán udává dosah 2 500 kilometrů, což většina odborníků označuje za nesmysl. Dron využívá hlavně civilních součástek. Třeba modelářský motor, jenž ho pohání, lze běžně koupit na AliExpressu.

Jak kvalitní budou íránské drony?

Zdroj: AeroTime
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články