Jižní Korea bude mít moderní stíhačku KF-21 vlastní konstrukce. Nebojí se s ní konkurovat ani sousedovi ze severu

Jižní Korea je stále ve válečném stavu se svým severním sousedem. Protože mu v počtu vojáků nemůže konkurovat, spoléhá na moderní výzbroj. Do letectva chce zařadit vlastní stíhačku KF-21 Boremae.

i Zdroj fotografie: Korean Aerospace Industries
                   

Letectvo Jižní Koreje má nad svým severním soupeřem jednoznačnou převahu. Je jedním z faktorů odstrašení před útokem ze strany komunistického souseda. Korejci používají americké stroje, nakupují i stíhačky páté generace F-35. Rozhodli se ale nespoléhat se jen na dodávky ze zahraničí. Proto vybudovali letecký průmysl, který dokáže vyprodukovat moderní nadzvukové vojenské letouny.

Nejprve cvičný letoun

Před devatenácti lety se poprvé k nebi vznesl prototyp korejského nadzvukového letounu. Jednalo se o cvičný T-50, který vyvinula společnost Korean Aerospace Industries ve spolupráci s Lockheed Martin. Později konverzí letounu vznikl i bojový stroj KA-50. Kromě Koreji létá třeba v Iráku, Thajsku nebo na Filipínách.

iZdroj fotografie: Korean Aerospace Industries

Moderní bitevník

Jižní Korea ale potřebovala opravdu plnohodnotný stroj jako náhradu za starší americká letadla. Nakupuje sice moderní stíhačky F-35 páté generace, ty jsou ale drahé a mají vysoké provozní náklady. Proti soupeři ze Severní Koreji ale stačí moderní stroje nižší kategorie. Tak vznikl nápad vytvořit vlastní stíhací stroj 4,5 generace, který by se sice nevyrovnal F-35 a F-22, ale byl lepší než F-16, Rafale a další podobná letadla.

Prototyp je hotov

V dubnu letošního roku Korean Aerospace Industries poprvé veřejně představila prototyp letounu, který dostal název KF-21 Boremae. V příštím roce firma plánuje zahájení leteckých zkoušek, jež by měly trvat zhruba čtyři roky. K nim postaví šest prototypů, další dva pak k pozemním zkouškám.

iZdroj fotografie: Korean Aerospace Industries

Vlastnosti letounu

Boramae nebude letoun typu stealth, ale je na něm uplatněna řada prvků, které snižují radarový průřez. Dva motory General Electric F414, které využívá třeba F-18 Super Hornet, mu umožní dosahovat rychlosti Mach 1,8. Letoun má mít na deseti závěsnících schopnost nést rakety vzduch-vzduch americké, evropské i korejské konstrukce, rakety vzduch-zem, bomby a protilodní střely.

Spolu s Indonésií

V roce 2018 se do projektu zapojila Indonésie, která má v plánu stíhačkou vyzbrojit svoje letectvo. Jižní Korea zatím uvažuje o pořízení 120 strojů. V budoucnu se počítá i s exportem letadel, především do zemí jihovýchodní Asie, které mají s Jižní Koreou dobré obchodní vztahy.

Autor: Tomáš Brzobohatý

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti