Jižní Korea bude mít moderní stíhačku KF-21 vlastní konstrukce. Nebojí se s ní konkurovat ani sousedovi ze severu

Jižní Korea je stále ve válečném stavu se svým severním sousedem. Protože mu v počtu vojáků nemůže konkurovat, spoléhá na moderní výzbroj. Do letectva chce zařadit vlastní stíhačku KF-21 Boremae.

i Zdroj fotografie: Korean Aerospace Industries
                   

Letectvo Jižní Koreje má nad svým severním soupeřem jednoznačnou převahu. Je jedním z faktorů odstrašení před útokem ze strany komunistického souseda. Korejci používají americké stroje, nakupují i stíhačky páté generace F-35. Rozhodli se ale nespoléhat se jen na dodávky ze zahraničí. Proto vybudovali letecký průmysl, který dokáže vyprodukovat moderní nadzvukové vojenské letouny.

Nejprve cvičný letoun

Před devatenácti lety se poprvé k nebi vznesl prototyp korejského nadzvukového letounu. Jednalo se o cvičný T-50, který vyvinula společnost Korean Aerospace Industries ve spolupráci s Lockheed Martin. Později konverzí letounu vznikl i bojový stroj KA-50. Kromě Koreji létá třeba v Iráku, Thajsku nebo na Filipínách.

iZdroj fotografie: Korean Aerospace Industries

Moderní bitevník

Jižní Korea ale potřebovala opravdu plnohodnotný stroj jako náhradu za starší americká letadla. Nakupuje sice moderní stíhačky F-35 páté generace, ty jsou ale drahé a mají vysoké provozní náklady. Proti soupeři ze Severní Koreji ale stačí moderní stroje nižší kategorie. Tak vznikl nápad vytvořit vlastní stíhací stroj 4,5 generace, který by se sice nevyrovnal F-35 a F-22, ale byl lepší než F-16, Rafale a další podobná letadla.

Prototyp je hotov

V dubnu letošního roku Korean Aerospace Industries poprvé veřejně představila prototyp letounu, který dostal název KF-21 Boremae. V příštím roce firma plánuje zahájení leteckých zkoušek, jež by měly trvat zhruba čtyři roky. K nim postaví šest prototypů, další dva pak k pozemním zkouškám.

iZdroj fotografie: Korean Aerospace Industries

Vlastnosti letounu

Boramae nebude letoun typu stealth, ale je na něm uplatněna řada prvků, které snižují radarový průřez. Dva motory General Electric F414, které využívá třeba F-18 Super Hornet, mu umožní dosahovat rychlosti Mach 1,8. Letoun má mít na deseti závěsnících schopnost nést rakety vzduch-vzduch americké, evropské i korejské konstrukce, rakety vzduch-zem, bomby a protilodní střely.

Spolu s Indonésií

V roce 2018 se do projektu zapojila Indonésie, která má v plánu stíhačkou vyzbrojit svoje letectvo. Jižní Korea zatím uvažuje o pořízení 120 strojů. V budoucnu se počítá i s exportem letadel, především do zemí jihovýchodní Asie, které mají s Jižní Koreou dobré obchodní vztahy.

Autor: Tomáš Brzobohatý

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články