Létající drony jsou na pořadu dne. Dle Pentagonu by se mohly stát VIP transportním zařízením a pomáhat při evakuacích

Velký dron namísto běžného vozidla. I tak vypadá budoucnost transportu. Využily by se k záchranám osob nebo přepravě potřebného vybavení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Budoucnost může vypadat různorodě. Představit si v dnešní době velké drony, přepravující osoby není možná pro mnoho z nás až tak vzdálená představa. Generálporučík S. Clinton Hinote, zástupce náčelníka generálního štábu letectva pro strategii, integraci a požadavky v této vizi důvěřuje. Podle by měly takovéto létající vozidla potenciál zachránit životy nebo dodat potřebné vybavení.

Široké využití a výhody dronů

Létající vozidla, známá v Pentagonu jako ORB (organic resupply buses), by se mohla v USA používat k přepravě VIP osob nebo k misím Národní gardy. Také by se jim našlo využití v hašení požárů, pátráních či při leteckých evakuacích. Generálporučík Hinote také vysvětluje, že bude zapotřebí do budoucna upravit vzlety a přistávání letadel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Drony by měly být vyrobeny z různých materiálů, což bude hůře viditelné na radarech. Budou létat na elektrický nebo bateriový pohon, což by mohlo pomoci ulehčit problémy s logistikou paliva. Navíc bývá palivo těžké a tím, že by tato létající vozidla byla bez nádrže, ušetřila by se značná část kilogramů navíc. 

Prototyp létajícího vozu již existuje

Další z mnoha výhod těchto létajících vozidel by byl vertikální vzlet i přistání či šetření životního prostředí díky jeho pohonu. Generálporučík Hinote také oznámil, že letectvo bude v průběhu roku 2021 urgovat experimentální kampaně, aby se jejich vize a myšlenky mohly proměnit v realitu. Do konce roku 2030 by americká armáda chtěl mít 30 takových dronů. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prototyp takového létajícího vozu se jmenuje Hexa a jeho výrobu si vzala na starost společnost LIFT Aircraft. Tento konkrétní prototyp je jednomístný eVTOL. Obsahuje osmnáct rotorů a je schopen v závislosti na nakonfigurování jak letu, tak plutí. Jeho ovládání by mělo být velice snadné a neměla by k jeho pilotování být potřeba pilotní licence. 

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články