Letectvo Spojených států převzalo do provozu novou stíhačku F-15. Vychází z osvědčené platformy Eagle

Nový typ stíhacího letounu F-15 se představil ve velkém stylu. Proti předchozímu typu nabízí spoustu výhod a modernizací.

i Zdroj fotografie: Uživatel Samuel King Jr. / Creative Commons / Public Domain
                   

Americké letectvo uvedlo jméno pro svůj nový stíhací letoun F-15EX. Oznámili to jejich hlavní představitelé na základně Eglin na Floridě. Zde také probíhalo první testování nového modelu F-15. Během slavnostního odhalení oznámili, že se nové letadlo bude jmenovat F-15 Eagle ll. To je založeno na osvědčené platformě F-15 Eagle.

První let a dodávka několika kusů stíhaček

První let tohoto nového stíhacího letounu se uskutečnil v únoru na mezinárodním letišti St. Louis Lambert. První z letadel bylo do amerického letectva přijato 10. března. Druhý kus by měl dorazit na základnu tento měsíc. Dodávka šesti dalších kusů se plánuje na rok 2023. Boeing získal od letectva Spojených států smlouvu na výrobu víceúčelového stíhacího letounu, který má stát 1,2 miliardy dolarů, tedy v přepočtu přibližně 30,5 miliardy korun.

iZdroj fotografie: Uživatel Ethan Wagner / Creative Commons / Public Domain

Rozdíl proti předchozí verzi F-15

Jedná se o podobný typ a design, jako byla jako jeho předchozí verze F-15 Eagle, ale navíc využívá moderní elektroniku a nové technologie. Smlouva je podepsána na osm letadel, počáteční návrhy, testování, certifikace, a další počáteční věci spojené s uvedením do provozu. Boeing tvrdí, že je jejich stíhací letoun schopen odpalovat hypersonické zbraně dlouhé až 6,7 metru o váze 2261 kg. Proti předchozímu modelu má také vylepšenou avioniku a radary.

iZdroj fotografie: Uživatel Carlos Menendez San Juan / Creative Commons / CC BY-SA

Předchozí model stíhačky F-15 byl schopen na své palubě nést pouze 8 raket, ale u nového typu je to až 24 raket. Nová F-15EX je vybavena nejrychlejším počítačem pro mise na světě a systémem Eagle Passive/ Active Warning and Survivability Systém, který má za úkol zlepšit schopnosti pilota při vyhodnocování hrozeb.vV horizontu přístích deseti let plánuje letectvo Spojených států vybudovat flotilu nejméně 144 nových stíhaček F-15EX. Smlouva umožňuje od Boeingu koupit až 200 letadel.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články